Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 16-01-13, 23:16 #1 (permalink)
Hun Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 17-09-12
Mesajlar: 6,598
Hun is an unknown quantity at this point
Hun Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 17-09-12
Mesajlar: 6,598
Hun is an unknown quantity at this point
Standart Hayata EFT uygulamasi nasil yapilir

EFT’nin uygulaması inanılmaz derecede basittir. Bu basitlik EFT ile çözüme gitmenin de kolay olduğu düşüncesine sebep olmuştur. Uygulaması basit olsa da kişilerin farkındalık geliştirmeleri, neye EFT yapacaklarını keşfetmeleri bu işin daha zor olan kısmıdır. İlk çıktığında EFT yüzde ve ellerde yer alan 13 noktaya yapılan vuruşlar, bir mırıldanma ve birkaç göz hareketinden oluşmuştu. Zaman içersinde bu uygulamaya yeni yorumlar eklendi, kişilerin oluşturdukları bazı ek noktalar oldu ve Gary Craig bile daha kısa bir yöntem ile aynı Başarıya ulaşılabileceğini gösterdi. Kısaltılmış uygulamada 8 nokta vardır, mırıldanma ve göz hareketleri de kaldırılmıştır. Burada size her ikisini de anlatacağım. Gary Craig’in websitesinde de belirtildiği gibi genelde kısa uygulamayı yapıyorsanız ve başarı elde edemiyorsanız, uzun uygulama bazen sonuca götürebiliyor.

Uzun Uygulama – Tam Seri

1. adım
Sorunu belirleme ve odaklanma

Sorunu keşfetmek ve ona odaklanmak EFT’nin kilit noktasıdır. Doğru tanımlanan bir sorun ifadesi ile birçok tıkanıklık açılır. Bazen bizler problemin ne olduğunu bile bilmiyoruzdur...ya da görmek istemiyoruzdur. Bu gibi durumlarda bedenimiz ve bedende yaşanan tepkiler bizim başlangıç noktamız olabilir. Genelde enerji blokajları bedende hissedilir. Örneğin, korktuğumuzda midemiz kasılır, üzüldüğümüzde kalbimiz ağrır, heyecanlandığımızda bağırsaklarımız harekete geçer veya korktuğumuzda böbreklerimiz çalışır. Bizler çok uzun zamandır bedenimizi dinlemeyi unuttuk. Bu becerimizi yeniden yakalarsak EFT uygulamak kolaylaşır. Sorunu keşfetmeye çalışırken bedeni dinlemenin yanısıra bir de en yoğun olarak yaşanan şeyin ifadesinden başlamak ta çok yararlı olur. Yani, siz örümceklerden korkuyorsanız ama nedenini bilmiyorsanız önce “örümceklerden korkuyorum” ifadesi ile başlamak en doğrusudur. Bir örümcek gördüğünüzde kollarınızda bir ağrı hissediyorsanız “kollarımdaki ağrı” problemin ifadesi olarak kullanılabilir.

2. adım
Sorunun rakkamsal değerini belirleme
EFT uygulamalarında yaşanan problemin etkisi 0 ila 10 arasında bir değer ile ölçülür. Burada kullanılan bu ölçme şekli fizik tedavi de de ağrının şiddetini ölçmek için kullanılan bir değerlendirme biçimidir. 10 duygunun şiddetinin en yüksek yaşandığı noktayı 0 ise hiç yaşanmadığı noktayı belirtir. Bu rakkamsal değerlendirme herkes için uygulaması kolay bir değerlendirme şekli değildir. Bu yüzden siz size uygun bir değerlendirme şekli oluşturabilirsiniz. Bazen duygunun şiddeti azaldığında kişiler nötr olduklarını ifade ederler. Çocuklarda duygunun şiddeti el hareketleri ile, kolları çok ya da az açarak gösterilebilir mesela. Önemli olan sizin yoğunluğu bir şekilde ölçebilmenizdir. Bu sizin ilerlediğinizi size gösterdiği için de önemlidir.

3. adım
Zemini temizlemek – engelleri kaldırmak
Biz iyileşmek, problemimizden kurtulmak istesek bile alışkanlıklar kolay kolay bırakılamıyor. Enerji bedenimiz alışkanlıkları bırakmak istemez ve bir şekilde bu alışkanlığa bir yarar kılıfı uydurmuştur. Genelde bu yarar kılıfını görünce çok şaşırız, çünkü biz genelde böyle bir kılıf uydurduğumuzun pek farkında değiliz. Örneğin sigarayı bırakmak istiyorsunuz ama bilinçaltı sigaraya bir yarar bulmuştur...sigara öfkenizi kontrol altına alıyordur, sigara size dost oluyor ve sizi rahatlatıyordur. Bu yüzden sigarayı bırakmak isteseniz bile bırakmakta zorlanırsınız çünkü öfkeyi kontrol etmek için geliştirdiğiniz ya da yalnızlığınızla baş edebileceğiniz başka bir yöntem yoktur. Buna Psikolojik Tersine Çevirme (Psychological Reversal – ya da PR) deniyor. Gary Craig PR’nin problemlerin %40’ında mevcut olduğunu söyler. EFT’nin etkili olabilmesi için PR’nin kalkması gerekir. Yani bu bir nevi zemin temizliğidir. Zemini temizledikten sonra üstüne inşaat yapabiliriz. PR’nin kalkması için EFT uygulamasının başında söylenmesi gereken bir cümle vardır. Bu cümle 3 defa söylenirken elin kenarına da diğer elimizin parmakları ile vururuz. Bu vurduğumuz noktanın adı KARATE NOKTASI dır. Kullandığımız ifade ise “Bu..........(problem ifade ediliyor burada).....’e rağmen kendimi tamamen ve derinden seviyor ve onaylıyorum. Karate noktasının yerine bir de göğüsün üst tarafında bulunan hassas bir noktayı ovabilirsiniz. Karate noktasına vururken veya hassas noktayı ovarken bir yandanda problem ifadesini yukarıdaki gibi 3 defa söylüyoruz. Örneğin: karate noktasına vururken “Hep şişman kalmaktan çok korkuyor olmama rağmen kendimi tamamen ve derinden seviyor ve onaylıyorum” veya “bedenimden nefret ediyor olmama rağmen kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum.”

4. adım


Vuruş serisini uygulama
İşaret parmağı ve orta parmak ile acıtmadan ama kesin vuruşlarla ek’teki resimde belirtilen noktlara vurulur. Her noktada problem ifadesi yüksek sesle (mümkünse) tekrarlanır. Örneğin “karanlıktan korkuyor olmama rağmen kendimi tamamen ve derinden kabul ediyorum” cümlesi karate noktasında 3 defa söylendikten sonra vuruş serisine geçince, belirtilen noktalarda “karanlıktan korkuyorum” veya “bu korku” ifadesi kullanılarak vuruşlar yapılır. Her noktada aşağı yukarı 7 defa vurulur. Ancak bu noktaya vururken saymaya çalışırsanız dikkatiniz problemden uzaklaşabilir. Bu yüzden saymak yerine “bu korku” veya “karanlıktan korkuyorum” ifadesi bitene kadar vuruşları yapabilir, sonra da bir sonraki noktaya geçebilirsiniz. Burada vuruşları bir set olarak düşünürsek, bir set bedenin bir tarafında çalışmak olarak algılanabilir. Bir tarafta çalıştıktan sonra 2. set bedenin diğer tarafında çalışılabilir. Vurduğumuz noktalar meridyen yani can kanalının başlangıç ve bitiş noktlarıdır ve bedenin her iki tarafında da bulunur. Dolayısıyla iki tarafta da çalışmak yararlı olur.

Gamut noktası


Gamut noktası ek’teki resimde belirtilmiştir. Gamut, İngilizce de ‘bir seri veya bir dizi’ yada ‘kapsam’ anlamına gelir. Bu noktada gerçekleştirilen bir çok işlem olmasından dolayı Callahan buraya Gamut noktası demiştir. EFT’nin Uzun Uygulmasında Gamut noktasına vururken başınızı hiç oynatmadan bazı göz hareketleri yapılır. Bu işlem beyni canlandırmak ve sağ sol beyin arasında hareket sağlamak için yapılır. Gamut noktasına vururken yapılan işlemler şöyledir:

1. gözleri kapatıyoruz
2. gözleri açıyoruz
3. kafayı hiç oynatmadan sadece gözlerle sağa alta bakıyoruz
4. kafayı hiç oynatmadan sadece gözlerle sola alta bakıyoruz
5. kafayı hiç oynatmadan gözlerimizle saat yönünde kocaman bir daire çiziyoruz
6. kafayı hiç oynatmadan gözlerimizle ters yönde daire çiziyoruz.
. adım
Değerlendirme
Bedenin bir yanını çalıştıktan sonra diğer tarafını tamamlayınca derin bir nefes alıp problemin şiddettini bir daha değerlendirmeye almak gerekiyor. Eğer duygu şiddetti henüz sıfırlanmamışsa bir kaç set vuruş serisi ile devam ediyoruz. Eğer duygu şiddeti azalmış ise bu sefer problem ifademize “kalan bu....” sözlerini ekliyoruz. Yani “bedenimden nefret ediyorum” demişsek burada “kalan bu nefrete rağmen” diyoruz. Aralarda değerlendirme yaparak durumun şiddetini ölçüyoruz.7. iyiki doğdun şarkısını mırıldanıyoruz

8. beşe kadar sayıyoruz
9. iyiki doğdun şarkısını mırıldanıyoruz
10. derin bir nefes alıyoruz ve bedenin diğer tarafında ikinci set vuruş serisine başlıyoruz.

5

Kısa Uygulama – Yarım Seri
Kısa uygulama, uzun uygulamadan daha az etkili değildir. Daha basit problemlerde kısa daha zor problemlerde uzun uygulama kullanılmalı diye birşey yoktur. Her ikisi de etkilidir. Gary Craig, uzun uygulamayı ‘ek malzeme’ olarak görüyor. Kısa uygulama ile sonuca varılmıyorsa ek malzemeyi raftan indirip onu da devreye sokmamızı öneriyor. Burada yine ek malzemenin daha etkili olmadığını sadece daha fazla çalışma alanı sağladığına dikkatimizi çekiyor.
Kısa uygulamada uzun uygulamada kullanılan parmaklardaki noktalar ve Gamut çalışması kaldırılmıştır. Bunların yerine bir başın en tepe noktasında seri tamamlanır. Ek’teki resimlerde hem kısa uygulama hem de uzun uygulama için vurulan noktaları görebilirsiniz.

ALINTI
Eklenen Resim Ön İzlemesi Bu forumdaki eklentileri görüntüleyebilmeniz için 1 veya daha fazla mesajınız olması gerekir. Şu anda 0 mesajınız var.

Konu Hun tarafından (16-01-13 Saat 23:45 ) değiştirilmiştir.
Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 16-01-13, 23:23 #2 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 19,121
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 19,121
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

Açıklama için teşekkürler,ama görseller açılmıyor
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 16-01-13, 23:46 #3 (permalink)
Hun Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 17-09-12
Mesajlar: 6,598
Hun is an unknown quantity at this point
Hun Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 17-09-12
Mesajlar: 6,598
Hun is an unknown quantity at this point
Standart

simdi tamam galiba pardon
Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 13-03-13, 21:24 #4 (permalink)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 12-03-13
Mesajlar: 1
kuzenx is an unknown quantity at this point
kuzenx kuzenx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 12-03-13
Mesajlar: 1
kuzenx is an unknown quantity at this point
Standart

bilgi için teşekkürler, en kısa zamanda denemek istiyorum.
kuzenx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Büyü Bozma Uygulamasi Hun Lahutiye Büyü Bozma Duaları 7 04-05-16 16:02
Hayata EFT 1 Hun Eft Ve Nlp Tekniği 2 12-02-13 02:51
Hayata EFT 3. Hun Eft Ve Nlp Tekniği 3 18-01-13 12:02
Hayata EFT 5 Hun Eft Ve Nlp Tekniği 1 16-01-13 23:31
Hayata EFT 2. Hun Eft Ve Nlp Tekniği 2 16-01-13 23:20


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 03:08.

Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
 

Hakkımızda

"Türkyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesine Hoş Geldiniz"

 

Lahutiye

Türkiyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesi.

Copyright © 2017