Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 27-01-13, 18:02 #1 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,427
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,427
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Saatlerin Hazinesi,Burçlar ve Esmaları

Muhyiddin-i Arabi eserinde gezegenler hakkındaki şu bilgileri veriyor:


Şems (Güneş):
Bu kevkep (gezegen) 4. felek katından çıkarak gök burçlarının her birinde bir ay süreyle oturur. Feleklere de bir sene süre içinde uğrayarak geçer. Bu kevkebe büyüklük, güç, kahır, uzun olmak veya kimseye boyun eğmemek, Hayret, Ar, gayret ve haya (ar, namus) gibi sıfatlar isnat ve tensip edilir. Güneş kevkebinin burcu Aslan’ dır. Madeni intisabı ise Altın madenidir. Giyeceklerden ise sarı ipekli olanlardır. Melaikelerden Rukyail’ e, ilahi güzel adlardan (yani Esmaül-Hüsna’ dan) Ya Hay ve Ya Kayyum’ a intisabı vardır. Sayısı ise 174’ tür.
Zühre (Venüs):
Bu uydu beyaz renkte olup, 3. felek göğündendir, günü ise Cuma’ dır. Maden yönünden Bakır madenine intisap eder. Burçlar yönünden Öküz ve Terazi burçlarına intisap eder. İlahi adlardan Ya Kafi, Ya Gani adlarına intisabı vardır. Sayılardan 1171, vekil melaikelerden Anyail’ e intisabı vardır. Bu uydu 3. felek göğünden çıkarak burçlardan her bir burçta 30 gün kalır. Fezada seyreden bu kevkeb bütün felek göklerine (Zodyak burçlarına) 10 ay süre içinde uğrayarak geçer. Her menzil veya durakta 14 gün kalır. Bu kevkeple bağlantısı olan ve ona tensip edilen sıfatlar şunlardır: Yumuşaklık, insanlar arasında sevgi ve anlaşma, dostluk, iyi ahlak, cömertlik, kalp temizliği, konuşma ve anlaşma, dehşet ve korku, oyun ve eğlence, davul çalmak ve kadınları hoş tutan ut ve benzeri şeyleri çalmak gibi sıfatlardır. Bu kevkeb onu seyreden gözleri memnun eder. Peşinden öküz (Boğa) ve Terazi burçlarının kısmetlerini de sürükleyip götürür. Balina (Balık) burcunun kısmeti de bu kevkeple anlaşılmıştır, çünkü Öküz ve Terazi burcu bu kevkebin evi sayıldığı gibi (burç yöneticiliği), Balina (Balık) burcu da onun şerefini taşır (Venüs Balık'ta yücelir).

Utarid (Merkür):
Bu kevkeb gök yüzünde gizlice ışıldayan ve kırmızıya çalan rengiyle görülür. Bu kevkebe bakanlar bunu ayni renkte sabit bir yıldız olarak görmezler. Kah parlayan kah sönen bir hali vardır. Bu yıldız rüzgarlı olup 2. gök katında bulunur. Burçlardan İkizler ile Başak burcuna, günlerden ise Çarşamba gününe intisabı vardır. Bu kevkeb her burçta 28 gün kalır, gök katlarından 6 ayda bir uğrayarak geçer. Nispeti olan sıfatlara gelince: Akıl, sanat, mantık, belagat, hamaratlık, konuşkanlık, hüner, zihni kavrama, bilgi, dostluk, zeka, hesap, kitap, ince nazik sanatlar, yazışmalar, elçilik, çocuk yetiştirmek için öğretmene teslim etmek, sanayiye başlama, aletlerin yapımı, kuyumculuk, ipekli kumaş dokumaları, çini işleri gibi sıfat ve amellere intisabı vardır. Ve yine Allah’ın güzel adlarından da Ya Ali, Ya Azim’ e intisabı olmakla birlikte, Allah katında koruyucu ve vekil
melaikesi de Mikail’ dir.Ay:
Dünyamız göğünde bulunan ve beyaz renkte görülen bir kevkeptir. Bu uyduya nispet edilen gün Pazartesi günüdür. Ay ile ilgili burç da Yengeç burcudur. Vekil melaikesi de Allah’ın selamı üzerine olsun Cebrail’ dir. İlahi güzel adlardan intisabı olan adlar Ya Rahman, Ya Rahim’ dir. Bunun sayısı da 556’ dır. Bu uydu 1. felekten çıkar, her burçta 2 ve 1/3 gün kalır, göğün bütün katlarına 28 veya 29 günde uğrayarak geçer. Çıkış yeri Yengeç ve Öküz’ dür (Boğa). (Ay Boğa'da yücelir) Bu uydu ile ilişkisi olan sıfatlar şunlardır: Acizlik, zayıflık, korkaklık, çekingenlik, yalan haberler, gıybet, fitne fücurluk, duyulması hoş olmayan şeyler, hastalık, yapılacak işlerde süratli ve güçlü hareket etmek.


Zühal (Satürn):
7. gök yıldızı veya uydusudur. Bunun bağlı olduğu gün Cumartesi günüdür. Burcu Oğlak ve Kova burçlarıdır. Allah’ın güzel adlarından Ya Fettah, Ya Rezzak adlarına intisabı vardır. Sayısı 797 rakamıdır. Allah katında melaikesi Kesyafil’ dir. 4. felekten çıkar, bazıları da 6. veya 7. felekten çıktığını söylerler. Böylece her burçta 2,5 sene kalır. Bütün feleklere ve gök katlarına 30 sene süre ile uğrayıp geçer. Bu kevkeple bağlantısı olan sıfatlar şunlardır: Ahmaklık, cehalet, korkaklık, cimrilik, kin, yalan, kalleşlik, gevezelik, geri zekalılık, tembellik, dert, ziyan. Bu uydu siyah olup, kısmetini Kova burcundan alır. (Satürn Kova burcunu Oğlak'a nazaran daha çok sever. Çünkü Satürn eril bir gezegendir; Kova da eril burçtur)Müşteri (Jüpiter):
Bu uydu beyaz kırmızıya çalan bir renkte görülür. 6. gök katı kevkebidir. Çıkış burcu Yay burcudur. Günü Perşembedir. Vekil melaikesi İsrafil’ dir. İlahi güzel adlardan intisabı olan adlar da Ya Kebir, Ya Müteal’ dir. 6. felekten çıkar. Her burçta 12 ay kalır. Bütün feleklere yani gök katlarını 12 senede bir uğrayıp geçer. Mutlu ve güzel bir yıldızdır. Müşteri kevkebine atfedilen veya tensip edilen sıfatlar şunlardır: İncelik ve yumuşaklık, merhamet, yeterli kamil akıl, bilim, ilim, hikmet, cömertlik, misafirperverlik, haya (edep), tevazu, kalp cömertliği, kalp temizliği, yüz güzelliği, vücut temizliği, alim, hakim ve hükümdarların müdahalesi.
Merih (Mars):
5. gök katının yıldızlarındandır. Kırmızımsı renkte olup başı kesik gibidir. Bu uydunun günü Salıdır. Burçları da Koç ve Akrep’tir. Allah’ın güzel adlarından Ya Malik, Ya Kuddüs adlarını taşır. Bu uydunun Allah katında vekil melaikesi Azrail’ dir. Bu kevkep 5. gök katından çıkar. Her burçta 40 gün kalır. 20 ay içinde bütün gök katlarına uğrayarak geçer. Her durak ve menzilde 12 gün kalır. Padişah ve halifeler kendilerini bununla emniyete alırlar. (Mars korumak, savunmak ile bağdaştırılır) Bu kevkebe atfedilen sıfatlar şunlardır: Şecaat (yiğitlik, yüreklilik), kabalık, zahmet ve yorgunluk, hiddet, hainlik, alçaklık, başarı, yenmek, güç.
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 27-01-13, 18:04 #2 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,427
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,427
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

Muhyiddin-i Arabi burçlar ve yönetici gezegenleri hakkında ise şunları söylüyor:


CEDİ (Koç burcu):
Merih’in evi, Güneş’in şerefidir.

ÖKÜZ (Boğa burcu):
Zühre’nin evi, Ay’ın şerefidir.

CEVZA (ikizler burcu):
Utarit’in evi, aynı zamanda şerefidir. (Merkür'e yücelme vermiş)

SARATAN (Yengeç burcu):
Ay’ın evi, Müşteri’nin şerefidir.

ESED (Aslan burcu):
Güneş’in evi, Merih’in şerefidir. (Mars'a yücelme vermiş)

SÜNBÜLE (Başak burcu):
Utarit’in evi ve şerefidir.

MİZAN (Terazi burcu):
Zühre’nin evi, Zühal’in şerefidir.

AKREB (Akrep burcu):
Merih’in evi, Zühal’in şerefidir. (Satürn'e yücelme vermiş)

KAVİS (Yay burcu):
Müşteri’nin evi, kuyruğun (G. Ay düğümü) şerefidir.

HAMEL (Oğlak burcu):
Zühal’in evi, Merih’in şerefidir.

DELU (Kova burcu): Zühal’in evi, Zühre’nin şerefidir. (Venüs'e yücelme vermiş)

HUT (Balık burcu):
Müşteri’nin evi, Zühre’nin şerefidir
.
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 27-01-13, 18:12 #3 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,427
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,427
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

Muhyiddin Arabi gezegenlerin en yüceldiği dereceleri de veriyor. Burçlara göre 7 kevkebin bulunduğu yerler ve birbirine göre basamak ve üstünlükleri:


Güneş’in Koç burcuna göre şeref mevkii 19 derecedir.

Zühre’nin Balina burcuna göre şeref mevkii 27 derecedir.

Utarit’in Kayizme (Başak) burcuna göre şeref mevkii 30 derecedir.
Ay’ın Öküz burcuna göre mevki ve meyli 3 derecedir.

Zühal’in Terazi burcuna göre şerefi 12 derecedir.

Müşteri’nin Yengeç burcuna göre şerefi 15 derecedir.

Merih’in Oğlak’a göre meyil ve şeref mevkii 28 derecedir.

Kuyruğun (G. Ay düğümü) Yay burcuna göre meyil ve şeref mevkii 30 derecedir.

Başın (K. Ay düğümü) Balina burcuna göre şeref ve mevkii 3 derecedir.


Ebu Ma’şer ve Alchabitius’ a göre planetlerin maksimum yüceldiği dereceler: Güneş 19° Koç Ay 3° Boğa Satürn 21° Terazi Jüpiter 15° Yengeç Mars 28° Oğlak Venüs 27° Balık Merkür 15° Başak K. Ay düğümü (Caput Draconis) 3° İkizler G. Ay düğümü (Cauda Draconis) 3° Yay

Muhyiddin-i Arabi, gezegenlerin devirleri hakkında ise şunları söylüyor: Allah-ü Teala Hazretleri bu alemde olan mülkü, Arş’ı, Kürsi’yi, Levh’i ve Kalem’i, Cennet’i ve Tuba ağacını yarattıktan sonra gökleri de yedi kat yarattı.

Ay’ı, Güneş’i, yıldızları yarattı.

Her göğe bir yıldızı padişah koydu ve bunların seyirleri her birinin tabiatlarına göredir.

En yukarı göğün padişahı Zühal (Satürn), altıncı göğün padişahı Müşteri (Jüpiter), beşinci göğün padişahı Merih (Mars), dördüncü göğün padişahı Güneş, üçüncü göğün padişahı Zühre (Venüs), ikinci göğün padişahı Utarit (Merkür), birinci göğün padişahı Ay’dır.

Şimdi bu yıldızların hükmünü bildirelim. Mesela Zühal ki, yedinci göğün padişahıdır. Bin yıl onun hükmü vardır. Adem Aleyhisselam Zühal devrinde geldi. Bin yıl ömür sürdü. Adem’in kadr-u kıymeti ona göre idi. Kuvveti ve şecaati dahi ona göre idi. Zühal burçta iki buçuk yıl durur. Ve o zamanın insanı bin yıl yaşardı. Ve insanın boyu postu ve kuvveti zamanına göredir.

Vaktaki (ne vakit ki) Zühal devrini tamamladı, padişahlık Müşteri’ye geldi. Onun dahi seyrine göre ömür ve kudreti takdir olundu. Nuh Nebi (A.S.) devrinde sekiz yüz yıl ömür sürdü. Onun için ömrüne ve kuvvetine göre olup, asan üzerine olurlardı. Ömür ve kudret dahi biraz takdir olmuştur. İlk devir ki Zühal’dir. O devrin evvelinde Adem Nebi yere indi. Ondan Müşteri’ye, ondan Merih’e, ondan Güneş’e, Zühre’ye, Utarit’e ve Ay’a gelince son devirdir.

O devirde Muhammed (S.A.V.) Hazretleri geldi. Onun için ahır zaman peygamberi dediler. Bundan sonra ne zaman vardır ne de peygamber vardır. Şimdiki zamanımız Ay devridir. Gayet süratli geçer. Ömrün nihayeti Ay’ın süratine göredir.

Ömürle beraber boy post dahi ona göre olur. Ay burçta iki buçuk gün durur. Ay devrinde doğanların ömrü yüz nihayet en çok yüz yirmidir.

Zira ulemanın kavli (sözü) de buna göredir. Muhyiddin-i Arabi, bölgeleri gezegenlerle bağdaştırıyor: Çin, Horasan ve Semerkand Müşteri yıldızına,

Hindistan Rahle yıldızına,

Kudüs ve Herakin Merih yıldızına,

Türkistan, Kıbçan, Tataristan ve Musul Güneş’e,

Arabistan ve Rumeli Zühre yıldızına,

Anadolu, Rusya, İngiltere Utarit yıldızına,

Fransa Magrib’ e kadar Ay’a mensuptur
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 16-02-16, 18:49 #4 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,427
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,427
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

her burcun gezegenini ve özelliklerini görmek isteyenler bu konudan yararlanabilir..
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 16-02-16, 19:37 #5 (permalink)
Kaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaf Kaf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 09-06-15
Mesajlar: 202
Kaf is an unknown quantity at this point
Kaf Kaf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
Kaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09-06-15
Mesajlar: 202
Kaf is an unknown quantity at this point
Standart

Alıntı:
zeinarda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
her burcun gezegenini ve özelliklerini görmek isteyenler bu konudan yararlanabilir..
Tam hatırlamıyorum ama sanırım Davut A.s in yapmış olduğu savaşta, Allah dua etmişti ve güneş bir müddet dogmamisti. Bu sebeple burçlar hükmünü yitirmiş olmuyor mu? Bu konuda bir bilginiz var mı sevgili
Kaf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 16-02-16, 19:40 #6 (permalink)
Kaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaf Kaf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 09-06-15
Mesajlar: 202
Kaf is an unknown quantity at this point
Kaf Kaf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
Kaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09-06-15
Mesajlar: 202
Kaf is an unknown quantity at this point
Standart

Sevgili Zeinarda? yazacakken cümlelerimi toparlayamadan buraya yüklenmiş. Bu nedenle eksik kaldi mesajim. Silinip silnemeyecegini de bilmiyorum. :)
Kaf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 17-02-16, 22:31 #7 (permalink)
Kaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kaf Kaf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 09-06-15
Mesajlar: 202
Kaf is an unknown quantity at this point
Kaf Kaf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
Kaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 09-06-15
Mesajlar: 202
Kaf is an unknown quantity at this point
Standart

Alıntı:
zeinarda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
her burcun gezegenini ve özelliklerini görmek isteyenler bu konudan yararlanabilir..
Zeinarda sizin cevabınız çok önemli benim için. Sabırsızlıkla bekliyorum cevabınızı. :)
Kaf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 18-02-16, 00:23 #8 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,427
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,427
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

Alıntı:
Kaf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Tam hatırlamıyorum ama sanırım Davut A.s in yapmış olduğu savaşta, Allah dua etmişti ve güneş bir müddet dogmamisti. Bu sebeple burçlar hükmünü yitirmiş olmuyor mu? Bu konuda bir bilginiz var mı sevgili
Alıntı:
Kaf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Zeinarda sizin cevabınız çok önemli benim için. Sabırsızlıkla bekliyorum cevabınızı. :)

Önemli değil kaf,diğer mesajlarınla tamamlanmış,bahsettiğin olayı biliyorum ve doğrudur,tüm güç ve kudreti elinde bulunduren ve bu muhteşem olayı gerçekleştiren ilahi gücün
gezegenlerin konumlarını sabitleme ve değiştirmeme gücü
olamaz mı....
Bir Tv programında da bu konuyu ele almışlardı,değişmediği
söylenmişti....

İnsan aklının sınırlarını zorlayan pek çok ilahi mucizeler olmuştur,ama hiç birisi dünyanın ve gezegenlerin varoluş
biçimini ve döngüsünü değiştirmemiştir...
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
burçlar ve esmaları

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Burçlar Ve Esmalar LâL Esmaül Hüsna İle Dualar 1 29-03-16 00:47
Rızık Ve Zenginlik Esmaları By Ares Lahutiye Rızık Ve Bereket Duaları 9 19-07-15 23:38
Tesirli Muhabbet Esmaları Ve Sırları.. LâL Esmaül Hüsna İle Dualar 15 17-10-14 21:06
Havas İlminde Saatlerin Buhurları nesil266 Lahutiye Havas İlmi 1 04-09-12 21:46
Yedi Kevkebin Buhuratı (Saatlerin Tütsüleri) Sİhab Tütsüler ve Buhurlar 2 15-08-11 15:05


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 17:37.

Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
 

Hakkımızda

"Türkyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesine Hoş Geldiniz"

 

Lahutiye

Türkiyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesi.

Copyright © 2017