Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 11-09-15, 10:26 #1 (permalink)
halukgta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 12-04-14
Bulunduğu yer: Balıkesir
Mesajlar: 158
halukgta is an unknown quantity at this point
halukgta halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
halukgta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12-04-14
Bulunduğu yer: Balıkesir
Mesajlar: 158
halukgta is an unknown quantity at this point
Standart Halbuki Onlara Rableri Tarafından Yol Gösterici Gelmiştir.

Bizler inancımızı yaşarken ne yazık ki, dinimizi nerelerden öğrenmeliyiz, hangi kaynaktan en doğru bilgiyi alırız, bunun doğru tespitini yapamıyoruz. Çevremizde öyle çok bilgi kirliliği var ki bu konuda, toplumda okuma, araştırma alışkanlığı olmadığı için, kime inanacağını bilemez durumda, neredeyse her söylenene inanan bir toplum olmuşuz.

Allah gönderdiği rehber kitapta, yalnız Kur’an ın ipine sarılın, sizleri doğru yola ulaştıracaktır dedikçe, ne yazık ki bizler Allah ın rehberine karşı, öyle bir tavır içine girmişiz ki farkında olmadan, NEREDEYSE ALLAH NE EMREDİYORSA, BİZLER TERSİNİ YAPAR OLMUŞUZ. Böyle olunca da, hak ın yerini ne yazık ki batıl almış. Batılı din diye yaşadığımız içinde, gönüller ve kulaklar mühürlenmiş, gözler perdelenmiş.

Bizler Kur’an ı yeterli görmemişiz, bizlere dini anlatanlardan öyle öğrenmişiz, şüphe duymadan da inanmışız. Atalarımızın dine ilave inançlarını Kur’an da göremediğimizde, bak Kur’an da her şey yokmuş gördünüz mü, şunlar ya da bunlar Kur’an da geçmiyor diyerek, toplum olarak yanlış bilgilerle korkutulmuşuz, yanıltılmışız.

Hâlbuki Yaradan sizlere açıkladığım, gönderdiğim bilgilerden sorumlu tutuyorum, sizleri Kur’an da bilgilendirdiklerimden hesaba çekeceğim dediği halde, görmezden gelmişiz Allah ın uyarılarını.

Cahiliye toplumları, Allah ın daha önce gönderdiği kitaplarından uzaklaşarak, Yaradan ın hiç bahsetmediği, hatta tasvip etmediği yol ve yöntemlere saptıkları için, bakın Rabbimiz nasıl uyarıyor.

Necm 23: Onlar hiçbir şey değil, sırf sizin ve babalarınızın taktığınız (boş) isimlerdir. ALLAH ONLAR HAKKINDA HİÇBİR DELİL İNDİRMEDİ. ONLAR YALNIZ ZANNA VE NEFİSLERİN SEVDASINA UYUYORLAR. Hâlbuki onlara Rableri tarafından YOL GÖSTERİCİ GELMİŞTİR. ( Elmalı Hamdi meali)

Yaradan bir başka ayetinde de, aynı konuya dikkat çekerek, açıklamadığım detay vermediğim konular hakkında konuşmanızı haram kılıyorum diye bizleri uyarıyordu ve bu ayetinde de, o günkü toplumun yaptığı yanlışa dikkat çekerek, edindikleri şefaatçiler, putlaştırdıkları kişiler konusunda, Allah ın hiçbir kanıt indirmediğini belirtiyor. BURADAN DA AÇIKÇA ANLIYORUZ Kİ, ALLAH IN KUR’AN DA AÇIKLAMADIĞI, BAHSETMEDİĞİ HİÇBİR KONU, BİLGİ BİZLERİ BAĞLAYICI DEĞİLDİR, DİNİN ANA UNSURU DA OLAMAZ. Ayetin sonunda çok açık bir şekilde, Allah noktayı koyuyor ve bakın ne diyor?

(HÂLBUKİ ONLARA RABLERİ TARAFINDAN, YOL GÖSTERİCİ GELMİŞTİR.)

Demek ki Allah toplumlara yol gösterici olarak ne gönderdiyse, bizler yalnız ondan sorumluymuşuz. Bunun dışından söylenenlere çok dikkatle yaklaşmalıyız. Çünkü Rabbimiz Kehf 26. ayetinde çok açık hükmünü veriyor ve diyor ki;

(KENDİ HÜKMÜNDE HİÇ KİMSEYİ ORTAK KILMAZ.)

Allah din ve iman konularında hüküm veren, açıklama yapan yalnız kendisi olduğunu, bunun dışında konuşanların, kendi nefislerinin esiri olup, zanna, rivayete ve sanıya uyanlar olduğunu açıkça bizlere bildiriyor.

Bizler ne yazık ki Kur’an ın açıklamalarını yeterli görmeyip, kaynağından emin olamadığımız ve edindiğimiz veliler, şefaatçiler, şeyhler ve efendilerin sözlerine inanmakta hiç şüphe duymuyoruz. Hâlbuki Rabbimiz en doğru sözün, bakın kimin olduğunu söylüyor bizlere.

Nisa 87: Allah, kendisinden başka hiçbir ilâh olmayandır. Andolsun, sizi kıyamet gününde mutlaka bir araya toplayacaktır. Bunda asla şüphe yoktur. KİMDİR SÖZÜ ALLAH’INKİNDEN DAHA DOĞRU OLAN? ( Diyanet meali)

Demek ki güvenebileceğimiz, en güvenilir kaynak, söz yalnız Allah ın bizlere indirdiği Kur’an olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Tabi atalarının hurafe inançlarını yaşamaya devam etmek adına, bu ve buna benzer ayetleri görmezden gelenlere söyleyecek sözüm, ne yazık ki yok. Yaradan böyle insanlara bir şeytan musallat ederim ve onların can yoldaşı olur, diye de bizleri uyardığını hatırlatmak isterim. Dikkatimizi çekmesi adına, sizlere Allah ın bir uyarısını daha hatırlatmak istiyorum.

Ali İmran 19: Şüphesiz Allah katında din İslâm’dır. Kitap verilmiş olanlar, KENDİLERİNE İLİM GELDİKTEN SONRA SIRF, ARALARINDAKİ İHTİRAS VE AŞIRILIK YÜZÜNDEN AYRILIĞA DÜŞTÜLER. Kim Allah’ın ayetlerini inkâr ederse, bilsin ki Allah hesabı çok çabuk görendir. (Diyanet meali)

Ayette çok dikkat çekici bir uyarı ve hatırlatma var. Allah ın gönderdiği dinlerin tek bir adı var, oda İslam dini. Kendilerine ilim geldikten sonra ihtiras ve aşırılık yüzünden ayrılığa düşmelerinden bahsediliyor. Peki, burada ayrılığa düştükleri konu nedir? İşte bunu ne yazık ki bugün bizler anlamak istemiyoruz, sırf batıl inançlarımızı yaşamak adına.

Dinde bölünmüş, inançlarımızda Allah ın gönderdiği rehberden uzak, orta yolu değil, her konuda aşırıya gitmiş bir toplum olmuşuz. Peki, ayetin sonunda kim Allah ın ayetlerini inkâr ederse, Allah onlarla hesabı çok çabuk görür derken, gönderdiği kitaplara iman etmeyen, kabul etmeyenlerden mi bahsediyor sizce?

Elbette hayır. Dikkat ederseniz, kitap verilmiş olanlardan, yani Ehli kitap toplumundan bahsediyor. Buradan da anlıyoruz ki, hiç kimse ne Allah ı, nede gönderdiği kitabı inkâr ediyorum demiyor. Peki, ne yapıyor da Allah bu uyarıyı yapıyor?

Cahiliye toplumunun yaptığının aynısını, bugün bizlerde yapıyoruz ve Allah ın gönderdiği kitabı yeterli görmeyerek, atalarımızdan bizlere intikal etmiş tüm itikatları, bunlarda Allah emridir diye hiç düşünmeden, Allah ın kitabıyla hiç karşılaştırmadan kabul ediyor ve yaşıyoruz. Apaçık elimizde Kur’an varken, kendi ihtiraslarımız yüzünden bir birimizle tartışıyor, ayrılığa düşüyoruz. Hâlbuki tartıştığımız konularda hakemin, yalnız Kur’an olduğunu unutuyoruz.

Batıl, rivayet ve sanı içimize öyle bir işlemiş ki, batılı ne yazık ki HAK görüyoruz. Allah ın gözlerine perde çekerim, gönüllerini mühürlerim, onlara bir şeytan musallat ederim diye uyardığı hükmü, sanırım bu olsa gerek. Rabbim bizleri, böyle olanların şerrinden korusun.

Allah katından bizlere, yol gösterici olarak gelen Kur’an da, şefaat tümden bana aittir, hiçbir şefaatin fayda etmediği o günden sakının dediği halde, bu gün bizler tam tersini yapıp, şefaatçiler edinmiyor muyuz? Yaradan dinde sakın bölünmeyin diye uyardığı halde, dinde bölünmekte bereket ve zenginlik vardır demiyor muyuz?

Biz Kur’an ı yemin olsun ki kolaylaştırdık ve sizlere gerekli olan her bilgiyi değişik ifadelerle açıkladık, sizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorum dediği halde, Kur’an ı herkes anlayamaz, Kur’an da her bilgi yoktur ve açıklanmamıştır diyerek, toplumu Kur’an a değil de, beşerin yazdığı, doğruluğundan asla emin olamayacağımız kitaplara yönlendirmiyor muyuz? Her namazımızda, yalnız senden yardım dileriz diye Allah a söz verdiğimiz halde, edindiğimiz veli, şeyh ve efendilerden, yatırlardan yardım istemiyor muyuz?

Böylece bizler, sırf atalarımızın inançlarını yaşamaya devam edebilmek adına, apaçık ayetleri görmezden gelerek, üstünü örterek hayatımıza geçirmeden, inkâr edenlerin safında oluyoruz. BİLE BİLE, GÖRE GÖRE İNKÂRCILIK İŞTE BÖYLE HAYATIMIZA GİRİYOR AMA TOPLUM OLARAK FARKINDA DEĞİLİZ. Çünkü bizler İslam ı güdülenerek, birilerine tabi olarak yaşıyoruz. Buda bizleri Kur’an ın yolundan saptırıyor. Allah bunları yapanlara, kâfir diyor hatırlatırım. Çünkü inandıktan sonra, Allah ın hükümlerini görmezden gelmek ve tersini yapmak dinden sapmaktır.

Ben bu yazımda din kardeşlerimi, Allah ın ayetleri ile uyarıp, yapılan yanlışların farkına varılmasına vesile olmaya çalıştım. Nasiplenene, uyarıyı fark edebilene ne mutlu. Çünkü Yaradan kurtuluşa erenlerin, yalnız Allah ın katından gelen Kur’an üzerinde olanlar olacağını, bakın nasıl bildiriyor.

Bakara 5: İşte onlar, RABLERİNDEN GELEN BİR HİDAYET ÜZEREDİRLER ve kurtuluşa erenler de ancak onlardır. (Diyanet vakfı meali)

Ömür çok kısa, adeta bir göz açıp kapama mesafesinde. Emaneti teslim etmeden, gelin bizlere din adına anlatılanları Kur’an ile sorgulayalım ve ebedi hayatımızı ateşe atmayalım.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 11-09-15, 14:06 #2 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,807
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,807
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

Herkesin okuyup ibret alması gereken bir makale....Eline emeğine sağlık......teşekkürler...
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 11-09-15, 16:10 #3 (permalink)
yehuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 24-03-15
Bulunduğu yer: Kırıkkale 71
Mesajlar: 621
yehuda is an unknown quantity at this point
yehuda yehuda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
yehuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24-03-15
Bulunduğu yer: Kırıkkale 71
Mesajlar: 621
yehuda is an unknown quantity at this point
Standart

Makaleler güzel ama hadislerin tamamına yalan gözüyle bakıyor sanki . Kuranda her konunun tam keskin anlaşılır bir anlatımı olmadığı için hadislerden yararlanılır icma kıyas yapılır . tabi her hadis doğru değildir bazı radikal islam grupları bunu kendi ideolojinin haklı göstermek için kullanabilirler . Ancak tüm hadisler yalan değil dir . Hadislerin sahih olanı vardır . Yazılarda bu hadislerden neredeyse hepsi yalancı gibi bahsediyor . Bunlar üzerinde kim çalıştıysa kuran yeter Hz. Muhammed (s.a.v) 'e gerek yok havasında . Sahih hadisler ışığında hareket ederiz biz hadisleri yalanlamak bu kadar kolay ?
yehuda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 11-09-15, 17:44 #4 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,807
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,807
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

Alıntı:
yehuda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Makaleler güzel ama hadislerin tamamına yalan gözüyle bakıyor sanki . Kuranda her konunun tam keskin anlaşılır bir anlatımı olmadığı için hadislerden yararlanılır icma kıyas yapılır . tabi her hadis doğru değildir bazı radikal islam grupları bunu kendi ideolojinin haklı göstermek için kullanabilirler . Ancak tüm hadisler yalan değil dir . Hadislerin sahih olanı vardır . Yazılarda bu hadislerden neredeyse hepsi yalancı gibi bahsediyor . Bunlar üzerinde kim çalıştıysa kuran yeter Hz. Muhammed (s.a.v) 'e gerek yok havasında . Sahih hadisler ışığında hareket ederiz biz hadisleri yalanlamak bu kadar kolay ?

burada hadisler söz konusu edilmiyor ki,kendini alim sanan
kutsal kitabımıza ve sünnete aykırı kalıplaşmış dinle ilgisi
olmayan bir takım uygulamaları cahil insanlara dikte ettirenlerden söz ediyor.....

Bir takım tarikatların din diye dayattığı kuranda ve sünnette
asla yeri olmayan uygulamalara karşı insanları uyarıyor.....

Makaleyi bir kez daha dikkatle okumalısın....
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 11-09-15, 19:17 #5 (permalink)
CiciPeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21-02-14
Bulunduğu yer: Hollanda
Mesajlar: 4,044
CiciPeri is an unknown quantity at this point
CiciPeri CiciPeri isimli Üye şimdilik offline konumundadır

CiciPeri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 21-02-14
Bulunduğu yer: Hollanda
Mesajlar: 4,044
CiciPeri is an unknown quantity at this point
Standart

ellerinize saglik bende okudum gercekler anlatilmis
CiciPeri isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 11-09-15, 21:40 #6 (permalink)
apolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 19-06-12
Mesajlar: 214
apolat is an unknown quantity at this point
apolat apolat isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
apolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 19-06-12
Mesajlar: 214
apolat is an unknown quantity at this point
Standart

Alıntı:
yehuda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Makaleler güzel ama hadislerin tamamına yalan gözüyle bakıyor sanki . Kuranda her konunun tam keskin anlaşılır bir anlatımı olmadığı için hadislerden yararlanılır icma kıyas yapılır . tabi her hadis doğru değildir bazı radikal islam grupları bunu kendi ideolojinin haklı göstermek için kullanabilirler . Ancak tüm hadisler yalan değil dir . Hadislerin sahih olanı vardır . Yazılarda bu hadislerden neredeyse hepsi yalancı gibi bahsediyor . Bunlar üzerinde kim çalıştıysa kuran yeter Hz. Muhammed (s.a.v) 'e gerek yok havasında . Sahih hadisler ışığında hareket ederiz biz hadisleri yalanlamak bu kadar kolay ?
Bende Yehuda kardeşime katılıyorum. Hadisleri, sünneti ,şefaati yok sayıyor..

Namazı hangi vakit kaç rekat kılıyor, orucu neye göre kaç gün nasıl tutuyor abdesti nasıl alıyor.. Kendisi sünnet olmuşmu? veya oğlunu sünnet ettirmişmi neye göre sünnet etmiş.. v.s.

Bunları Peygamber Efendimizden Öğreniyoruz..


Bu gümüştabak arkadaşımızın temsil ettiği ''MEALCİLİK'' akımıdır.. ve masum bir yol değildir...
apolat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
5 İlginç UFO`lar Tarafından Kaçırılma Olayları - Buda Jo Red guon Ufo Teorileri 0 13-04-15 10:55
Melekler Tarafından Korunmak İçin Dua Hun Lahutiye Havas İlmi 3 10-06-13 02:35
İnsanlar tarafından sevilme kadir Sevgi Muhabbet Ve Aşk Duaları 4 13-07-12 13:56
Eş tarafından ilgi görme duası kadir Sevgi Muhabbet Ve Aşk Duaları 0 29-04-12 13:50
Melekler Tarafından Korunma Duası Dreamy Lahutiye Korunma Duaları 1 13-03-12 18:47


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:40.

Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
 

Hakkımızda

"Türkyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesine Hoş Geldiniz"

 

Lahutiye

Türkiyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesi.

Copyright © 2017