Hasanül harkan i hz bir kıssa

Bu konu dombra tarafından 8 sene önce açıldı, 686 kere okundu ve 3 Cevap verildi.
dombra
Üyelik Zamanı: 8 sene önce
Konu Sayısı: 14
Yanıt Sayısı: 931
8 sene önce

Silsile-i Saadet’ten Şeyh Hasan-ı Harkânî Hazretlerini kendisine mürit olmak isteyen bir kişi ziyaret maksadıyla evine gelip kapısını çaldı. Hasan-ı Harkânî hazretleri evde yoktu..Karısı açtı kapıyı.

— Kim o, ne istiyorsunuz? diye sordu.

Adam çok uzaklardan geldiğini, Ustazı görmek istediğini söyledi.

Kadın ziyarete gelen adama:

— Sen deli misin? Nesi var o adamın görecek… Bir de ta Talkan’dan gelmişsin. Onun inanılacak bir tarafı yoktur. Her hareketi saçmalıklarla doludur. Onu sizin gibi akılsızlar şımartıyor, o da kendisini bir şey zannediyor. Var git işine, kendini boşuna yorma! dedi. Çünkü kendisi Şeyh’e inanmıyor, onun bir sahtekâr olduğunu iddia ediyordu.

Ziyarete gelen adam, kadından bu sözleri dinledi ama, yine de kalbi bozulmuş değildi, inanıyordu, Hasan-ı Harkânî hazretlerinin büyüklüğüne… «Bu kadın ne sapık kadınmış. Ben illa da onu bulacağım», diyerek çarşıya çıktı ve Ustazın nerede olabileceğini sordu. Onu tanıyanlardan birkaç kişi dağda olabileceğini ve oduna gitmiş olduğunu söylediler. Adam dağın yolunu tuttu, içinden bazı şeyler geçiyor, bu adam hakkında neden bu kadar kötü konuştu bu kadın diye düşünüyordu ki, şehirden epeyce uzaklaşmıştı. Baktı ki karşıdan acaip bir şey geliyor ama tozu da dumana katıp geliyor, îyice, gelen şeyin ne olduğu farkedilecek kadar yaklaştığında baktı ki, bir arslân, arslanın arkasında bir hayli odun, üzerinde de bir adam oturmakta… Şaşırmıştı adamcağız, bu nasıl şeydir böyle diye…

İyice yaklaştıktan sonra Hasan-ı Harkânî hazretleri arslanın üzerinden indi ve kendisini ziyarete gelen adama şöyle dedi:

— Biliyorum başına neler geldiğini… Eve gittin, sana bir takım şeyler söylediler ama, sen inanmadın. Fakat şunu iyi bil ki, sabır bütün sıkıntıları savar. Ben o kadına sabretmeseydim belki de bu dereceye ulaşamazdım. Ben onun yükünü çekmeseydim, bu arslân da benim yükümü çekmezdi, dedi.

Ziyarete gelen müridin îmanı bir kat daha artmıştı. Orada ona teslim oldu ve müridlik şerefine nail oldu…

Hasan-ül Harkânî (k.a.) Hazretleri Kars’ta medfundur. Al sana hediye

taş
Üyelik Zamanı: 8 sene önce
Konu Sayısı: 78
Yanıt Sayısı: 322
8 sene önce
teşekkürler emeğine sağlık ama günümüzde gerçek şeyhleri ayıklamak çok zor herkez kendisini bir şey olduğunu söylüyor kimi mehdiyim kimi haşa peygamberim ,kimi evliyayım kimin ne olduğu belli değil işin kötüsüde kendileride kendilerine inanıyor yani öyle işlemiş ruhlara
dombra
Üyelik Zamanı: 8 sene önce
Konu Sayısı: 14
Yanıt Sayısı: 931
8 sene önce
Yalniz sunu belirteyim... Ben buradaki olayı paylaşmak istedim.. Burada negatif kadın gibi dursada aslında kişiler değişebilir. Şeyh ve mürid olayını savunduğumu söyleyemem. Günümüz de durumlar malum.. Sadece sabir in selameti ne bir misal oluşturması niyetiyle Paylastim.
zeinarda
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 11 sene önce
Konu Sayısı: 819
Yanıt Sayısı: 18515
8 sene önce
Eğr bir kadın bir fikre saplanıp kalmışsa en yırtıcı hayvanı bile dize getirip hükmedersin,ama saplantılı bir kadını asla istemedikçe ikna edemezsin......:biggrin[1]::biggrin[1]::biggrin[1]:
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 22852 Kayıtlı Üye
  • 16517 Konu
  • 143776 Cevap
  • Son Üye Namaste414
Forumda Kimler Online (Şu anda 2 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)
  • SÜPER MODERATÖR (9)
  • MODERATÖR (1)