Reenkarnasyon, Tekrar Yaratılma Kur’an da Var mıdır?

Bu konu halukgta tarafından 6 sene önce açıldı, 331 kere okundu ve 5 Cevap verildi.
halukgta
Üyelik Zamanı: 8 sene önce
Konu Sayısı: 197
Yanıt Sayısı: 12
6 sene önce

Bu yazımda sizleri, düşünmeye davet etmek istediğim konu, reenkarnasyon (ruh göçü) yani başka bir bedende, tekrar dünyaya gelme konusu olacaktır. Bu konuda tıpkı ruh, kader konusu gibi, ana başlıkları Kur’an da verilmiş ama detaya girilmemiş konulardandır. Onun içinde Kur’an merkezli, ayetler üzerinde düşünmediğimiz takdirde, doğru bir sonuca ulaşmamız çok zor olacaktır.

Kur’an da birçok ayette, öldükten ve hesabın görüleceği o çetin gün gelip çattıktan sonra, geri dönüp yaptıkları yanlışları düzeltme imkânının olamayacağını, onun içinde gönderilen kitaba, uyarılara bu günden uymamız gerektiği, birçok ayette anlatılır.

Secde 12:Ey Muhammed! Günahkârların, Rablerinin huzurunda başları öne eğilmiş olarak: “Ey Rabbimiz! Gördük ve dinledik, ŞİMDİ BİZİ GERİ ÇEVİR DE SALİH BİR AMEL İŞLEYELİM, çünkü biz artık kesin bir şekilde inanıyoruz.” derlerken bir görsen! (Elmalı Hamdi meali)

Buna benzer birçok ayet vardır ki, her şey ortaya döküldüğünde, yani mahşer günü, hesabın görüleceği o çetin gün, asla geri dönerek yaptıklarımızı telafi etme şansımızın olmayacağını anlıyoruz. Allah hepimizi bu dünyaya imtihan için gönderdiğini söyler.

EÐER BİZLER BU DÜNYADA, İMTİHANIMIZI VEREBİLECEÐİMİZ ZAMAN KADAR KALDIYSAK, TEKRAR GERİ DÖNÜŞ HAKKIMIZIN OLABİLECEÐİNİ DÜŞÜNMEMİZ, ÇOK ADALETSİZ OLURDU. Şöyle düşünün lütfen, Üniversite imtihanına gerekli zaman verildiği halde çalışmıyorsunuz ve imtihana giriyorsunuz, imtihan bitiminde pişman olup, tekrar bana zaman tanıyın dersime çalışayım, tekrar imtihana gireyim diyorsunuz demekle aynıdır. Her şey zamanında ve eşit koşullarda yapıldığında değer kazanır, bunu unutmamalıyız.

BU DÜŞÜNCEDEN YOLA ÇIKARAK, İMTİHANINI VEREBİLECEK, TAMAMLAYABİLECEK GEREKLİ BİR ZAMANI, BU DÜNYADA BULAMAYANLAR İÇİN DURUM NASILDIR? Acaba Allah herkese, gerçekleri görebileceği, imtihanını verebileceği, bir zamanı veriyor mu bu dünyada? Gelin bu konuya cevap arayalım Kur’an dan.

Fatır 37: Onlar, orada şöyle feryat ederler: “Ey Rabbimiz! Bizleri çıkar, yapa geldiklerimizden başka salih bir amel yapalım.” (Onlara): “SİZE DÜŞÜNECEK OLANIN DÜŞÜNECEÐİ KADAR BİR ÖMÜR VERMEDİK Mİ? Hem size uyarıcı da gelmişti. O halde azabı tadın. Çünkü zalimleri kurtaracak yoktur.” (denir). (Elmalı Hamdi meali)

Bakın ayet çok açık, bir bilgi veriyor bizlere ve diyor ki, SİZLERE İMTİHAN OLABİLECEÐİNİZ ZAMANI MUTLAKA VERİYORUZ. Bu satırları okuduğunuzda, hemen bir soru geldi aklınıza eminim. Küçük yaşta, genç yaşta erken ölenlerin durumu ne olacak? Şöyle diyebilir miyiz? Onlar imtihanları için gereken zaman bulamadıkları için, direk cennete gidecek?

Bu sözleri söylememizin, mümkün olamayacağı açıktır. Bunu düşünmek, imtihan olmanın kurallarına ters düştüğü gibi, adaletlide olmaz. Peki, bu durumda onların durumu ne olacak? Bu sorumuza Fatır suresi 37. ayet cevap veriyor. Ayette Allah ın açıkça söylediklerini hatırlayarak, BU DURUMDA OLANLARI RABBİMİZ, MUTLAKA GERİ DÖNDÜREREK, İMTİHANLARI İÇİN GEREKEN VAKTİ, ZAMANI TANIYACAKLARINA İNANMAMIZ ÇOK DAHA MANTIKLI OLUR. Allah bu konularda da örneklerini, Kur’an da veriyor ve gerektiğinde bizleri tekrar dünyaya getirebileceğini, bakın nasıl anlatıyor.

Vakıa 60,61: Sizin yerinize benzerlerinizi getirmek ve SİZİ BİLEMEYECEÐİNİZ BİR ŞEKİLDE YENİDEN YARATMAK ÜZERE ARANIZDA ÖLÜMÜ BİZ TAKDİR ETTİK. (Bu konuda) bizim önümüze geçilmez.(Diyanet meali)

Bakara 28: Siz cansız (henüz yok) iken sizi dirilten (dünyaya getiren) Allah’ı nasıl inkâr ediyorsunuz? SONRA SİZLERİ ÖLDÜRECEK, SONRA YİNE DİRİLTECEKTİR. EN SONUNDA O’NA DÖNDÜRÜLECEKSİNİZ. (Diyanet meali)

Enam 133: Rabbin her bakımdan sınırsız zengindir, rahmet sahibidir. SİZİ BAŞKA BİR KAVMİN SOYUNDAN GETİRDİÐİ GİBİ, dilerse sizi giderir (yok eder) ve sizden sonra da yerinize dilediğini getirir. (Diyanet meali)

Rum 11: Allah yaratmayı ilkin yapar, SONRA DA ÇEVİRİR ONU YENİDEN YAPAR; SONRA HEP DÖNDÜRÜLÜP O’NA GÖTÜRÜLECEKSİNİZ.(Elmalı Hamdi meali)

Bu ayetlere benzer birçok ayet vardır ve biz istediğimizi tekrar yaratırız, tekrar dünyaya getirme gücüne sahibiz der. Ayetlerden şunu anlıyoruz. Allah istediğini öldürüp, tekrar yaratarak, bir başka bedende, toplumda dünyaya getirebilir. Dikkat ederseniz birden fazla ölüm ve yaradılıştan bahsederek, EN SONUNDA ALLAH A DÖNDÜRÜLECEÐİMİZ, ÖZELLİKLE VURGULANIYOR.

Tekrar dünyaya gelmenin, mümkün olmadığını savunanların verdikleri, örnek ayetlere bakalım şimdi de.

Duhan 56: Onlar orada ilk ölümden başka bir ölüm tatmazlar. Allah onları cehennem azabından korumuştur. (Elmalı Hamdi meali)

Dikkat ederseniz bu ayette, hesap görülmüş tüm gerçekler ortaya dökülmüş ve gerçek iman edenlerin saflarında yer alan, Allah ın vaat ettiği cennetine gidenlerden bahsediliyor. Burada bahsedilen, daha önce yaşadığı ölümü, burada artık yaşamayacakları, YANİ CENNETTE ÖLÜMSÜZLÜÐE ULAŞTIKLARI ANLATILIYOR.

Müminun 99–100: Nihayet onlardan (müşriklerden) birine ölüm gelip çattığında: “RABBİM! DER, BENİ GERİ GÖNDER;” “Ta ki boşa geçirdiğim dünyada iyi iş (ve hareketler) yapayım.” HAYIR! ONUN SÖYLEDİÐİ BU SÖZ (BOŞ) LAFTAN İBARETTİR. ONLARIN GERİSİNDE İSE, YENİDEN DİRİLECEKLERİ GÜNE KADAR (SÜREN) BİR BERZAH VARDIR. (Diyanet vakfı meali)

Dikkat ederseniz yukarıdaki ayette, Allah ın emirlerini görmezden gelerek yaşamış, hayatını boşa geçirmiş, ölüm gelip çattığında pişman olarak, tekrar yaşamak isteyenlerin örneğinden bahsediliyor. Allah da bu isteklerin asla kabul edilemeyeceği, onlara tekrar şans tanınmayacağı söylendikten sonra, bu insanların tekrar dirilene kadar, aralarında berzah yani bir ENGEL olacaktır diyor. Yani geri dönemeyeceklerin, VERİLEN ZAMANINI GEREKTİÐİ GİBİ, DEÐERLENDİREMEYENLER OLDUÐU ANLAŞILIYOR.

İmtihan için bu dünyada, gerekli zamanı bulamayıp erken ölenler, geri dönüşlerinde hiçbir şeyin farkında olamıyorlar. Buda imtihan olmanın bir gerçeğidir. Dikkat ederseniz bu ayette, imtihan için gereken zamanı bulan, ama vaktini boşa harcayanlardan bahsederek, onların geri dönmelerini engelleyecek, aralarında berzah yani engel vardır diyor. DEMEK Kİ BU ENGEL HERKES İÇİN YOK.

Buradan da şunu, daha açık anlıyoruz. ALLAH KULUNA GEREKTİÐİ ÖLÇÜDE BİR ZAMAN VERDİYSE BU HAYATTA, ONUN İÇİN GERİ DÖNÜŞ SÖZ KONUSU DEÐİLDİR. Ama imtihanını tamamlayamadan erken öldüyse, Rabbimiz ona mutlaka bir hak daha vereceğini, ayetlerden ben anlıyorum, hatam varsa Rabbim affetsin.

Bu konuyu hiçbir etki altında kalmadan, çok basit bir mantık yürüterek anlamak istiyorsak, lütfen şunu unutmayınız. Allah, bizlerin hesap edemeyeceği kadar adaletlidir, şefkatlidir. Yaradan kullarına eşit zaman vermeden, aynı koşulları sağlamadan, asla imtihan etmez. Bu dünyada imtihanı için, gerekli zamanı bulamayanları Allah, tekrar bir şans daha verip, dünyaya getirecek ve onları da, aynı şartlarda imtihan edecektir. Ben Kur’an dan aldığım bilgiler ışığında, buna inanıyorum.

Ülkemizde ve dünyada bu konu ile ilgili, birçok haberler duymuşsunuzdur. Daha önce yaşadığını ve tekrar dünyaya geldiğini en ince detayına kadar, örnekler vererek anlatırlar. Ama hatırladıkları, bu dünya ile ilgili sınırlı bilgilerdir bunu unutmayalım.

Hatta aileleri ile buluşur, kendi aralarında daha önce yaşadıklarını, ayrıntılarıyla bir birlerine anlatırlar. Bu gerçekleri apaçık gördüğümüz halde, hala bizlerin inancında yoktur dersek, gerçeklere gözlerimizi yummuş, batılın ve yanlış bilgilerin esiri olmuşuz demektir. Allah çok olmasa da bazı kişilerin, tekrar dünyaya gelmesini hatırlamalarına izin veriyor. Bunun bizlere anlatmaya çalıştığı, çok önemli dersler olduğuna inanıyorum. HAYATIMIZDA YAŞANAN CANLI BİR ÖRNEK VARSA, O KUR’AN IN GERÇEKLERİDİR. Lütfen bunu göz ardı etmeyelim, anlamaya çalışalım.

Ben Kur’an bütünlüğünde düşündüğümde, bunları anladım. Yazdıklarım benim imtihanımdır, yalnız beni bağlar. Sizlere düşen aynı hassasiyetle, yalnız Kur’an ı rehber edinerek, konuyu anlamaya çalışmak olmalıdır.


Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK
http://hakyolkuran.com/

zeinarda
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 10 sene önce
Konu Sayısı: 818
Yanıt Sayısı: 18476
6 sene önce
Herşeye kaadir olan yüce Allahın hikmetinden kereminden sual olunmaz..... Ülkemizde özellikle güneydoğuda ve çukurova yöresinde pek çok örneğine rastladım,reenkarnasyon yoktur diyemeyiz...
AbSİNth_
SÜPER MODERATÖR
Üyelik Zamanı: 7 sene önce
Konu Sayısı: 13
Yanıt Sayısı: 815
6 sene önce
Artık ne hikmetse -samimiyetime ınanın- başlığı okuduğum zaman halukgta konusu diyebiliyorum. Bu konunun en çok geçtiği yer ülkemizde hataydır.Ancak reenkarne olduklarını söyleyenler, ilgili vakit aralığında nerde olduğunu söyleyememiştir..Bunların dışında Allah kitabında herkese ayrı parmak izi verdiğini anlatır.Bu durumda neden ruhu da tekrar yaratmasın ki? Salt olan ruh ise o halde cennet ya da cehennem neye göre var olacak? Ben hangi bedende yaptığım eylemlere göre cennet ya da cehenneme tabi olacağım? En başta da söylediğim gibi konularınız çok rahat ayrılıyor diğer konulardan.Oldukça da ikilik çıkaracak cinsten.Yanlış anlamayın kimsenin açtığı konuyu yargılamak bana düşmez.Ancak katılım bankacılığı konusunda olduğu gibi faizin nasıl bir değişken olduğunu, ne anlama geldiğini, nasıl işlediğini net olarak çözmeden "bak burada 2 var, karşıda da 1 var, o zaman bunları toplarsam 3 olur" şeklinde yaklaşırsanız bir sonuca varamazsınız.. Diyeceğim o dur ki, reenkarnasyon nasıl tanımlanır bu önemlidir.Ornegin belli başlı evliya ulema gibi din alimlerinin aynı anda birden fazla yerde ya da yüz yıllar sonra tekrar insanların karşısına çıktıkları, yardımcı oldukları gibi şeyler rivayet edilir.Sahsi kanaatim doğrudur da..Ancak kendimin 75 sene önce kral, işçi ya da bir eliptik bisiklet olduğunu falan da düşünmüyorum açıkçası.. Ayrıca meallerden anlam çıkarmaya Çalışmanız çok ama çok yanlış, anladigim kadari ile kurani yorumlayacak yetkinlikte değilsiniz (ben de değilim) yorumlanabilmek için çok ciddi fıkıh eğitimi almış olmak gerek.Ornek verdiğiniz Vakıa 60 61 tefsirine bakarsanız, yürüttüğünüz mantığın da aslında yanlış olduğu ortaya çıkacaktır..
AbSİNth_
SÜPER MODERATÖR
Üyelik Zamanı: 7 sene önce
Konu Sayısı: 13
Yanıt Sayısı: 815
6 sene önce
Bu arada yanlış anlamanızı istemem, amacım sizi ya da konularınızı eleştirmek değil.Zaten haddime de değil Ancak sirat köprüsü gibi olunca açtığınız konular, akli karisan olursa sizi de vebal altına sokar.bu yüzden uyarmak istedim..
CiciPeri
SÜPER MODERATÖR
Üyelik Zamanı: 8 sene önce
Konu Sayısı: 30
Yanıt Sayısı: 4019
6 sene önce
bazi kitablardada ruh hali dunyaya gelmeden onceki durumlari yaziyo,Barnabas incilinde H.z Muhammed s.a.v dunyaya gonderilmeden once 60.000 bin sene tutuldugu nur halinde bir isik halinde bekletildigi,ama nerde?hangi alemde orasi yazilmamis,dunyaya gonderilmek icin bekleyen ruhlar oldugu ,dunyaya gelmeden once bazi ruhlar arkadas dost oluyormus,dunyaya geldiginde ise hani buyuk asklar dostluklar varya zaten onlar birbirlerini taniyormus ,derizya sana kanim isindi diye iste bu terim bu duruma ait,insan birden kirk senedir taniyormus gibi sever birini,bazi alimlerin sozlerinde ise Sehy Imami Rabbani Faruki ruhumuzun dunyada yani berzah aleminde kalmamasi icin,dunyada hal ve hareketlerimizi duzeltmememizi ruh bedenden cikarken berzah aleminde kalmamasi icin bol bol ibadet etmemizi,bir sekilde bedenden cikarken yani olum halinde bu sayede ona tutunup gidebilecegimizi deyimiyle ya kolundan ya ayagindan yakalamak icin elden geldigi kadar ibadetler sevaplar cogaltilmali,yoksa nereye gidecegin belli olmaz,hindular oldukten sonra ruhlarinin kedi kopek yada yilanlara girerek geri geldigine inanir,onlarla evlenirler,ruhun dunyaya gelmeden once 18.000 alemi dolastigi ve o alemlerdede yasadiginida bircok yerlerde yazilmis,son durak olarak dunyaya gonderildikleri burda cennet ve cehennem icin sinava tabi tutulduklari,hatta bunun tartismasini yazarlar bir ara tv de yapmisti,birbirlerine girmislerdi,isin garip yani sunduklari kitablar cok eski alimlerden yada eski kitablardan alintilardi,birisi Nuh Peygamberin 1000 sene yasadigini bazi kavimlerin 1000 sene omurleri oldugunu,ama bunun dunyada degil,dogmadan daha ruh halinde iken baska alemlerde gecirdigini en son dunyaya geldigini,ve bu bin senelik omurden ne kadar kaldi ise onu tamamlayip oldugunu,diyelim 978 sene ruhu diger alemlerde kalmis son durak dunyaya gonderilmis,22 yasinda vefat etmis,22 senelik omrude dunyada son bulmus,genc yasta olumler bu yuzden oluyormus,bazi ruyalarimizda garip yaratiklar tanidigimiz ama degisik yaratilmis hayvanlar var ,degisik yerleri ruhumuz ruyamizda gezdirir bize ama bilemeyiz neresi burasi?bu yaratiklarda nedir?insana benzerler ama degisikler hayvan simalari degisiktir,baska alemlere gitmeye hala ruhumuz devam ediyor bence belkide o alemleri zaten gezmisti,
halukgta
Üyelik Zamanı: 8 sene önce
Konu Sayısı: 197
Yanıt Sayısı: 12
6 sene önce
Dikkatle anlamaya çalışmamız gereken konu, tekrar Dünyaya geldiğimizde farklı bir bedende, ama aynı ruh ile geliyoruz. Onun içinde hangi bedenle oluşumuzun, hiç bir önemi yok.
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 22138 Kayıtlı Üye
  • 16501 Konu
  • 143704 Cevap
  • Son Üye kellyFak
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)
  • SÜPER MODERATÖR (9)
  • MODERATÖR (1)