Meleklerin Seyrettiği Namaz : Sabah Namazı

Bu konu özlem35. tarafından 9 sene önce açıldı, 351 kere okundu ve 2 Cevap verildi.
özlem35.
Üyelik Zamanı: 9 sene önce
Konu Sayısı: 234
Yanıt Sayısı: 445
9 sene önce

Meleklerin seyrettiği bir namaz kılmak ister misiniz? O halde sabah namazını kaçırmayın. Düşünün, tekbir alıyorsunuz, melekler şahit, rûkua gidiyorsunuz melekler şahit, secde anındasınız yine melekler şahit.

Sabah namazını ne sıklıkla kılarsınız? Hiç kaçırmamaya mı dikkat edersiniz yoksa arada bir kılmaya mı çalışırsınız? Şayet gönlü ötelere açık kullardansanız harika, yok eğer dikkatli değilseniz sabah namazını kılma hususunda, gelin, nimetten faydalanma adına, beraberce Yüce kitabımıza kulak verelim: “Güneşin batıya kaymasından, gecenin karanlığına kadar, belli vakitlerde namaz kıl, özellikle de sabah namazını. Çünkü sabah namazında gece ve gündüz melekleri hazır bulunur (şahit olurlar). (İsra Sûresi, 17/78)

Acaba Rabbimiz sabah namazına neden bu kadar önem veriyor? Çünkü, kalbin ulvî olan her güzelliğe açık olduğu en huzurlu vakittir bu vakit. Çünkü, başlanacak olan yoğun ve yeni bir güne hazırlanmanın en doğru ve bereketli olduğu vakittir bu vakit. Çünkü tefekkür için en uygun vakittir bu vakit. Farkına varabilenler için, cennet soluklarının, kalbin derinliklerine kadar nefeslendiği vakittir bu vakit.İnsan bazen taltif görmek ister ya hani.Yaptıklarının, sevdikleri tarafından görülmesini ister. İşte Yüce Allah (cc), kullarına çok büyük bir taltif yapıyor ve o nurdan meleklerini, ibadetimize şahit tutuyor. Düşünün, tekbir alıyorsunuz, melekler şahit, rûkua gidiyorsunuz melekler şahit, secde anındasınız yine melekler şahit. Zikrediyorsunuz Rabbinizi, salatü selamlar gönderiyorsunuz Peygamberinize ve yine melekler yanınızda hazır ve şahit.
Gelin dostlar! Sabah namazlarını eğer kılıyorsanız, bu ayeti hatırlayarak, seher vakitlerini daha bir bilinçli idrak edelim. Eğer ki, ihmal ediyorsanız, bugünden tezi yok, beynimizi ve kalbimizi ‘Sabah Namazı Vakti’ne ayarlayalım. Sahi insan ömründe kaç kere sabah namazı kılar ki? Bu bilinmez belki; ama bilinen tek gerçek var ki, o vakitte Allah, meleklerini namaz kılan kulunun yanında hazır tutuyor. Haydi kalkın kaçırılmaması gerekli olan sabah namazına ve hissedin o nurdan varlıkları, sağınızda yada solunuzdadır belki kim bilir, dikkatli davranın o halde…

SALİH YUSUFOÐLU / ZAMAN / AİLEM

tutrakan
Üyelik Zamanı: 9 sene önce
Konu Sayısı: 148
Yanıt Sayısı: 589
9 sene önce
Sabah namazı ne güzel ifade edilmiş,tüm güzelliği ortaya konulmuş.Namaz ibadetini bilen,namazın kudretini bilir,keza Allaha secde edilir,bize doğurudan ve yakından varlığını hissettirir,dünyavi herşey ortadan kalkar ve bir tek kul ile Rabbimiz olur,aralarına hiç birşey giremez olur.İman edip ibadaet etmek kadar güzel hiç birşey olamaz,inanılmaz sukünet,huzur ve ruh temizliğidir,hafiflersin.Bu ifadem kişisel görüşüm ve kendi duygularımdır.Af buyurun,kendimi dini forumlardan uzak tutup,yorum yapmamaya kendimi şartlandırmışken prensiplerimden dolayı,yine de zaafıma yenik düşüp,forumlara göz atıp,harika paylaşımlar karşısında dayanamayıp yorumlarımı yapıyorum.Yine şahsi duygularımdır - Ramazan ayında,cematle kılınan tekbir namazı,apayrı bir lezzettir,tarif edilemez,en azından benim için öyle.Her yıl,Allah da şahid ya..iple çekerim bu ayı,zaten bu yıl Ramazana az kaldı.Caminin o havası,ortamı..imamın sesi eşliğinde yer gök bir olur sanki,ruhen maneviatı üst seviyededir,dorukta.Hamdolsun,hiç bir gününü kaçırmam,kaçırmam da Allahın izniyle.Allah herkeze namaz sevdası nasip etsin.Kusur etmişsem af ola. Saygılarımla.
tutrakan
Üyelik Zamanı: 9 sene önce
Konu Sayısı: 148
Yanıt Sayısı: 589
9 sene önce
Üstte yanlış girdiğimi düzelteyim,Ramazanda kılınan teravi namazı olacaktı,tekbir namazı die girmişim.
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 22211 Kayıtlı Üye
  • 16507 Konu
  • 143718 Cevap
  • Son Üye ChesterQuosy
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)
  • SÜPER MODERATÖR (9)
  • MODERATÖR (1)