Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü

Bu konu zeinarda tarafından 4 sene önce açıldı, 357 kere okundu ve 3 Cevap verildi.
zeinarda
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 10 sene önce
Konu Sayısı: 818
Yanıt Sayısı: 18476
4 sene önce

25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü!’


Ansızın akla gelip verilen bir gün değil bu gün. Ardında büyük bir mücadele yatıyor. Öyle bir mücadele ki öyküsü yolumuzu aydınlatıyor.
Bu direniş öyküsünü, kadın hakları savunucuları bilirler.*****
********


Rafel Trujillo *Amerika kıtası tarihinin en kanlı diktatörlerinden biridir. Askeri darbe ile iktidara gelir, önce halk oylamasıyla devlet başkanlığı yapar. Sonra tahtından ayrılmayı reddederek, diktatör olarak, 31 yıl boyunca Dominik Cumhuriyeti’ni yönetir.


Yıllarca ABD desteğiyle iktidarda kalmayı başaran Trujillo, iktidarda olduğu dönem boyunca ülkenin*ekonomisi,*altyapı hizmeti için dönemin sermayedarları tarafından desteklenir.*Sermayedarlar, ekonomik kaygıları yüzünden diktatörün işlediği tüm cinayetlere, yok saydığı*insan hakları ihlallerine göz yumarlar.


Ülke ekonomisinin*“gelişimi”*yolsuzluğu da beraberinde getirir. Bu ekonomik gelişimden yararlananlar sadece Trujillo, ailesi ve yakın çevresidir.
Öyle bir diktatör ki herkes ondan*‘şef’*diye söz eder. Narsisizmi yüzünden kentlerin, dağların adını*bile değiştirir. Tıpkı Asya’daki bir diktatör gibi o da ayların ismini aile bireylerinin ismiyle değiştirmişti.

Rafel Trujilo, iktidarı boyunca elli bin kişinin ölümünden, failli meçhullerden ve ‘Maydanoz Katliamı’ndan sorumlu tutulur.


MİRABEL KARDEŞLER
Bu diktatörün rejimine *karşı koyan hareketlerden biri de*“Kelebekler”*adlı üç kadının kurduğu bir örgüt.*Bu gizli örgütü üç kız kardeş: Patria, Minerva ve Maria kurar. *Bu kardeşler Mirabel Kardeşler olarak bilinir. Kocaları da onlara destek olur, rejime ve Trujillo’ya karşı birlikte direnirler. Trujillo’nun kendisine karşı gelenlerden kurtulma yolu oldukça acımasızdır. Mirabel kardeşlerin eşlerini hapse attırır ve öldürtür.

Mirabel Kardeşler’in demokrasi ve insan hakları istekleri, Trujillo tarafından pek çok kez hapse gönderilmelerine neden olur. *Diktatör Trujillo onları hapse göndermekle kalmaz, tüm mal varlıklarına el koyar.

Bir halk konuşmasında;*“Ülkenin en büyük iki sorunu kilise ve Mirabel kardeşlerdir,”*der.
Eli kanlı diktatör, Mirabel Kardeşleri vatan haini *olarak duyurur.

Diktatörün iletisini alan yandaşları,*Trujillo’nun bu seslenişinden 23 gün sonra, 25 Kasım 1960’da kocalarının hapishane görüşünde dönen Mirabel kardeşlerin arabasını durdurur, arabadan indirir, önce tecavüz eder sonra da sopalarla döverek öldürürler.

*Mirabel Kardeşler’in cesetlerini uçurumdan aşağıya atarlar. Devlet ve medya bu olayın*trafik kazası olduğunu söyler ve yazar.

Bu olay ülkede yankılanınca; ABD diktatörden desteğini çeker. 30 Mayıs 1961’de Trujillo bir suikast ile öldürülür. 1963’de*Dominik Cumhuriyeti yıllar sonra ilk defa demokratik bir sistemle, oy vererek hükümetini seçer.


25 Kasım 1981’den itibaren anılan gün; 1999’da*Birleşmiş Milletler tarafından*‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’*olarak duyurulur.


Özgürlük uğruna hayatlarını kaybetmiş tüm kadınları saygıyla anıyoruz.

Erkek ve töre şiddetinin son bulmasını diliyoruz..

zeinarda
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 10 sene önce
Konu Sayısı: 818
Yanıt Sayısı: 18476
4 sene önce
Ülkemiz genelinde kadına şiddetin önlenemeyen yükselişi ve sitemiz özelinde ise eşlerinden/baba/kardeşten fiziksel ya da psikololojik şiddet gören kadınların çokluğu göz önüne alındığında bu konunun ilgi görmemesini anlamıyorum... Sitemizde psikolojik ya da fiziksel şiddet mağduru binlerce kadın üyemiz var,hiç birisinin şiddet mağduru olarak böyle bir günün önemine değinen fikri olmaması tuhaf... Gerek psikolojik şiddet gerekse fiziksel şiddet insan haklarına aykırı bir eylemdir,ne kadına ne erkeğe ne de çocuklara uygulanmasına seyirci kalamayız.Bir kadın olarak haklarımın farkında ve bilincindeyim...Bu farkındalığı ve bilinci kadın üyelerimize de sürekli aktardığım halde her ne hikmetse mesajlarıma cevap alamıyorum... Ben isterdim ki mağdur kadın üyelerimiz bu konu altında düşüncelerini paylaşsınlar...erkek egemen bir dünyada kadın olarak mücadele etmenin hem kendileri hem de yetiştirecekleri evlatları için ne denli önemli olduğunun farkına varsınlar... Yaşadığınız şiddet kaderiniz değil,bilinçsizliğinizin ve çaresizliğinizin,aklınızı kullanamayışınızın sonucudur..
taş
Üyelik Zamanı: 7 sene önce
Konu Sayısı: 78
Yanıt Sayısı: 322
4 sene önce
Çok anlamlı bir konu olmuş ablam... Şiddet görmüş biri olarak hissettiklerimi yaşıyorum. Öyle acımasızdırlar ki her zayıflığınızı fırsat bilirler... Ne yazsam da anlatamam yaşadığım ve hissettiklerimi ,bende kalan ,hala unutamadığım derinlerime işlemiş izlerini.. Ama anladığım bir şey varsa Korkunun ecele fayda yok. Eğer şiddrt görüyorsanız sakın korkup sinmeyin,sinsenizde o şiddeti göreceksiniz,en azından mücadele ettim demek için.
zeinarda
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 10 sene önce
Konu Sayısı: 818
Yanıt Sayısı: 18476
3 sene önce
Kadına uygulanan şiddetin her geçen gün önlenemeyen yükselişi karşısında mücadelemizi sadece bir günle sınırlandıramayız... Fiziksel ya da psikolojik şiddete karşı sesimizi daha çok yükseltmeliyiz...
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 22139 Kayıtlı Üye
  • 16501 Konu
  • 143704 Cevap
  • Son Üye Nurkbss
Forumda Kimler Online (Şu anda 2 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)
  • SÜPER MODERATÖR (9)
  • MODERATÖR (1)