Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 07-09-14, 18:22 #1 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 19,023
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şuanda  online konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 19,023
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart Her Diri Şeyi Sudan Yarattık(Enbiya)


Günümüzde Suyun En kıymetli madenden daha kıymetli olduğunu yeni yeni farkedip,susuzlukla boğuşurken aşağıdaki
metnin önemi bir kez daha anlaşılıyor,Kutsal kitabımızda da
suyun önemi pek çok ayetle vurgulanmış....


Cemalnur Sargut'un 20 Mart 2009 tarihinde Dünya Su Forumu'nda yaptığı konuşma metni.


“Her diri şeyi sudan yarattık.” (Enbiya Suresi, 30. Ayet)

Dilbilimcilerden birine "Bize suyu tanımla!" dediklerinde birkaç gün mühlet istemiş. Kitaplar karıştırmış, araştırmalar okumuş, geceler boyunca bin bir türlü tanım yapmış, sonra bozup yeniden tanımlamış ve bir sabah, küçük bir deri parçasının üzerine şunu yazdıktan sonra kimseciklere görünmeden o şehri terk edip gitmiş:


- Su, sudur kardeşim!


Su, Ancak kendi kendisini anlatabilen ezeli bir lutuftur.

Rus onu; "su anamdır" diye tanımlar.

Latin; " Su meditasyondur" der.

Hind'e göre; "Yaratıcıya sudan gelinir, suda gidilir".

İskender Pala suyu şöyle anlatır; “Dikeni de, gülü de besleyen su. Acıyı da tatlıyı da besler. Gülsuyunda ıtır, yemekte lezzet olan. İnen yağmurda ve çıkan buharda... Yürüyen kara bulutta ve dağları bekleyen beyaz örtüde. Balıklara yemeğini sudur pişiren, ağaçlara sudur gıdalarını götüren.


Su, bir yanış ile gözümüzden akıyor, buharlaşıyor, buharlaştıkça arıtıyor, temizliyor ruhumuzu.


Tabibin acı suyu şifa oluyor bedene, ama düşmanın verdiği su dert katıyor derde.

Nerde bir su varsa denize işaret, nerde bir damla varsa ummana koşar. Küçüklüğünü büyükte tamamlamaya, kesretinden kurtulup vahdete ermeye.


Çünkü Allah'ın ilk yarattığı şeylerdendir su; O'nun Cemal ve Celal sıfatlarını temsil eder, yani O’nun sonsuz güzelliğinin ve sonsuz kudretinin simgesidir su.


Ayrıca Hayy (diri) ismine işarette bulunur. Her şeyi zapt eden Allah, suyu serbest bırakmıştır. Bu yüzden azizdir su. Uysal, mülayim, mütevazı ve sükun içindedir; bazen bunların tam tersi olabilir, kudreti buradan gelir.


İlmin hemen her dalında su için söylenen ve yazılanların haddi hesabı yoktur. Kimyacılar, fizikçiler, müzikçiler, botanikçiler, mühendisler, filozoflar, biyologlar, teologlar, antropologlar, edibler, şairler...

Hepsi de suyu anlamakta zorlandılar. Kimisi suyun görünmediği zaman hava olduğunu; kimisi havanın göründüğü vakit su olduğunu söylediler. Kimisi bunu toprakla kaim zannettiler suya bâtın yani iç, havaya zâhir yani dış dediler.


Hakikati bulanlar ve bilenler o zahir ile batın arasında; o hava ve su arasında insanı gördüler. Bu yüzden insan kadar izahtan uzaktır su.


İfadeye kalkıştığınızda bozulur ahenk. Çünkü yaratılışın sırrını taşıyan varlıktır, "Ve canlı olan her şeyi sudan yarattık." tebliği haktır.Her şeyin sudan yaratıldığı bildirilmiştir ama suyun neden yaratıldığı bildirilmemiştir. Tıpkı ruh gibi...”


Evet, hayattır su, hatta Rusların dediği gibi anadır su. Onun için de suyu anlatmak kadına yakışır. Tasavvuf ehli, “Evvelimiz bir damla murdar su, sonumuz leş” derken bizim hiçliğimizde suyun tevazuunu anlatmaktadır.

Aziz olan su, tevazuunu, yokluğunu ve hiçliğini toprağa karışmakla öğrenmiş, toprak olan bedene canlılık vermek üzere girerek onu var etmiştir.


Hz. Mevlana Mesnevi’de şöyle der:

“Mânâ ve sûret diyelim ki, su ile ağaca benzer. Su ve ağaç hakikatte birbirinden ayrı şeylerdir, aralarında bir benzerlik de yoktur. Fakat ne susuz ağaç olur, ne de su bir ağaca hulûl etmedikçe meyve haline gelir. Demek ki ağaç sûretse su da mânâdır.


Mânâ hangi ağaca nüfuz ve hulûl ederse o ağaçta yeşermeler görülür ve meyveler belirir. Suyun ağaçta zuhuru meyve olduğu gibi, mânânın bir vücutta zuhuru da hayat olur, kudret olur, ilim irfan olur ve kişi büyük hakikate bu irfan yoluyla varır.” (Ken’an Rifai, Şerhli Mesnevi,)Ezelî olan bu su kadîmdir ki daima kendini temizleyebilir. İçersine her türlü kir pas atılsa, bazen tuzlansa, tuzlu su haline dönse ve safiyetini bu dünyada kaybetse, ne zaman ki Allah’ın nuru üzerine vurur ve aşkından buhar haline dönerse kendi göğünde temizlenir ve rahmet olarak dünyaya yağar.Böylesine akan tertemiz su Allah’ın manasıyla ulaştığı yeri diri ve yeşil olan cennet gibi süslü kılar. Bu yüzden cenneti özleyen suyu arar, su da cennet gibi olanı... Cennet gibi olana özlem, suya özlem gibidir ki Fuzûlî, Su Kasidesinde, Goethe’de Muhammet’in Namesi şiirinde su gibi diriltici olarak gördükleri Peygambere olan aşklarını anlatmaktadır.Su öyle bir güzelliktir ki, Allah onu renksiz yaratmıştır. Ne enteresandır ki rengi olan herşeyden bıkılır, sudan bıkılmaz. Gene ne enteresandır ki suyun şekli yoktur, girdiği kabın şeklini alır. Yani, çeşitli nefis kalıplarına girer, vücuda can verir ama o kişinin özelliklerine göre diriltir onu. Kimisinde şehvet, istek, arzu, kin, nefret, gıybet, kibir, haset, yalan, hak yemek, kendini herkesten üstün saymak gibi özellikleri canlandırır, bazısında da; sevgi, yardım, tevazu, af, sabır gibi ab-ı hayat olur.Görülüyor ki suyun her hali başka bir mana içermektedir. Sufiler birlik yani tevhid ehlini yani Allah sevgilisini şöyle anlatırlar:


Su sahibi suyu soğuk bir mekana koyarsa, su donacak ve adı buz olacaktır. Buzun tabiatı, katılık, sertlik ve soğukluktur. Bu durum birlik (tevhid) ehlinin katı, sert ve soğuk hallerine bir misaldir.


Bu buz, ateşe, güneşe, ya da normal bir eritilişe tabi tutulursa çözülecek, eriyecek ve tekrar su haline dönecektir. Bu durum birlik (tevhid) ehlinin aşk, şevk ya da normal zevklerle çözülüp rahatlaması, yumuşaması ve ılımlı olmaya başlamasına misaldir.


Bu su ateşe konursa önce ısınacak, sonra kaynayacak, daha sonra da buharlaşıp uçacaktır. Bu durum birlik (tevhid) ehlinin ibadetler ve çilelerle incelip hafifleyerek, sevgi, aşk, vecd içinde kanatlanarak erenler alemine ulaşmasının misalidir.


Bu buharın da geçireceği pek çok haller vardır. Buhar soğuk bir hava tabakasına girerse, içine girdiği soğukluğun durumuna ve derecesine göre, yağmur da olabilir kar da olabilir dolu da olabilir.

Bu durum, halktan Hakka ulaşan velinin tekrar halka dönüp onlara yoldaşlık etmesine misaldir. Bazı veliler yağmur gibi yumuşak, bazıları kar gibi beyaz, bazıları da dolu gibi sert ve hırçındır.Aynı suyun bir de oksijen ve hidrojene ayrıştığını düşünelim. Bu çok daha çarpıcı ve değişik bir misaldir. Suyun tam tersine dönüşümüdür. Önce -normal halinde- içilecek, hararet giderecek ve ateş söndürecek bir madde iken, sözünü ettiğimiz hal değişimi kademelerinden geçerek katı, sıvı (su), sıvı iken gaz (oksijen ve hidrojen) olacak ve karşımıza yanıcı ve yakıcı iki gaz olarak çıkacaktır. Bu durum sevgili olan velilerin dünya insanı tarafından kolay anlaşılmadığına misaldir.Buz, buhar, kar, yağmur ve dolu ya da oksijen ve hidrojen; bunların hepsi de suyun halleri oldukları halde, adları da tatları da değişiktir. Nitelikleri ve nicelikleri de değişiktir Tesirleri ve tepkileri de değişiktir.


Her şeyin buz, buhar, kar, yağmur ve doludan ibaret olduğu bir dünya düşünelim. Böyle bir dünyada, tıpkı içinde yaşadığımız dünyada olduğu gibi neyin neden ibaret olduğunu bilenler de olacak bilmeyenler de bulunacaktır.

Bilenlerde- sırra erenlerden birisi- “bu dünyada hepimiz ve her şey sudan ibaretiz. Bizim müstakil ve kendimize ait mutlak bir varlığımız yoktur. Biz yokuz, su var. Biz onun hallerinden ibaretiz.” Dese, onu anlayan da olacak anlamayan da.


Böyle bir hal içinde görüyoruz ki suyun başka bir hali olan deniz, egosundan ölmüş, içindeki mana suyuyla dirilmiş kişiyi üstünde taşır, kendini herkesten üstün sanan, arzu ve isteklerinin esiri olmuş kişiyi boğar. Demek ki, kötü huylarıyla mücadele eden kişi, hakikat sırları denizi üzerinde daima yüzer.Aslında sıkıntı ve belalar, suyun içine atılan çer çöp gibidir, biriktirilirse kokar. Halbuki su onları yok etme çabasındadır. Gök gürlemesi susuzun başını ağrıtır, bilmez ki rahmet gelecek.


Suyun sesi var mı demeyin. Kabın içinde ateşe konan su ne tatlı bir ses verir. Celaleddin Rumi’ye göre bu şu manadadır. Der ki, şu su ateşe galiptir. Yani erkek kadın üstüne tesirlidir. Ama şekilde. Manada ise ateşin suya galipliği gibi kadınlar erkeğe galiptirler. Hakiki akla sahip erkek gariptir ki kadınına mağluptur. Çünkü kadın Allah’ın güzelliğinden bir nur taşır. Kadınlık büyük mertebedir. Ama iş o mertebede kadını bulmakta. Böylesine bir güzellik taşıyan kadın Rumi’ye göre mahluk değildir adeta haliktir.


Sonuçta su insandır. Beşerin varlığı ve yaradılışın kaynağıdır. Suyun hakikati tekliktir, tevhid ve vahdet. Ne mutlu farklılıkları birleyip böylesine bir birliğe erebilene. Zira ayrı görülene hürmet o eserin sahibine hürmettir.

İnşallah bu forum da farklılıklardaki tekliği idrak etmek için bir fırsat oluşturur. Amin.
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 09-11-14, 15:24 #2 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 19,023
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şuanda  online konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 19,023
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

ona hangi dalga boyunu yüklersen o frekansa bürünüyor. Moleküler yapısı dönüşüyor, bedene şifa katıyor.


Mesela…

Zihninizden “Bütün kuşkularım, korkularım arınsın, bedenim bunlardan temizlensin” diye geçirip, suyu içtiğinizde, o kesin şifadır.

Çünkü…

Sözlerle suya frekans yüklemiş oluyorsunuz.

Düşündüğün anda beyin onu tanımlayarak bir dalga boyu yayıyor. Kişi suya doğru bakarak bunları söylediğinde kayda alıyor. Bütün bunlar düşünülerek içildiğinde, bedenin ihtiyacı olan bir işleve bürünüyor.

“Beni üzüntülerimden temizlesin” diye içildiğinde bedene o şekilde aktarılıyor ve komutu yerine getiriyor.
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 18-11-15, 23:47 #3 (permalink)
Yasaklı
 
Üyelik tarihi: 11-09-15
Bulunduğu yer: Gecici bir sureligine Dünya
Mesajlar: 138
caucasian is an unknown quantity at this point
caucasian caucasian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklı
 
Üyelik tarihi: 11-09-15
Bulunduğu yer: Gecici bir sureligine Dünya
Mesajlar: 138
caucasian is an unknown quantity at this point
Standart

Ellerine saglik zeinarda abla. Su herhalde bundan daha guzel anlatilamazdi.
caucasian isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 19-11-15, 00:03 #4 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 19,023
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şuanda  online konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 19,023
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

Alıntı:
caucasian Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine saglik zeinarda abla. Su herhalde bundan daha guzel anlatilamazdi.

sağol Caucasian.......

Anlatımın güzelliği suyun güzelliğinden kaynaklanıyor demek ki....

Çok güzel bir atasözümüz vardır,

SU GİBİ AZİZ OL.......
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 19-11-15, 00:19 #5 (permalink)
ezgilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 29-09-13
Bulunduğu yer: istanbul
Mesajlar: 2,275
ezgilim is an unknown quantity at this point
ezgilim ezgilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
ezgilim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 29-09-13
Bulunduğu yer: istanbul
Mesajlar: 2,275
ezgilim is an unknown quantity at this point
Standart

emeğine, eline sağlık Zeinarda.. keyifle severek okudum.
ezgilim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 04-02-16, 19:44 #6 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 19,023
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şuanda  online konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 19,023
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

İnsanlığın bu yüzyılda en büyük sorunu susuzluk olacak,zira gelişen teknolojinin yarattığı kirlilik ve iklim değişiklikleri suyu petrolden daha
değerli bir meta haline getirdi....

Dünya üzerindeki tüm canlıların ve insanların içilebilir su kaynaklarına
erişimi günden güne azalmakta.....

Su kaynaklarıyla en zengin ülkeler arasında ilk sıralarda yer alan ülkemizin hızla bu kaynakları yitirdiği de bir gerçektir...

bilinçsiz kullanılan tarım ilaçları ve diğer etkenler yeraltı su kaynaklarımızı hızla yok etmektedir......

O nedenle de sularımızı dikkatle kullanmak ve elde kalan içilebilir su kaynaklarımızı kirletecek etkenleri en aza indirmek hepimizin görevidir......

Sonuçta su insandır. Beşerin varlığı ve yaradılışın kaynağıdır.

Çocuklarımızı ve torunlarımızı susuz bir hayata mahkum etmeye hakkımız yok.....
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 24-04-18, 10:33 #7 (permalink)
Yasaklı
 
Üyelik tarihi: 24-03-18
Mesajlar: 21
Suprise is an unknown quantity at this point
Suprise Suprise isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklı
 
Üyelik tarihi: 24-03-18
Mesajlar: 21
Suprise is an unknown quantity at this point
Standart

Gerçekten "su" çok ilginç ve incelenmesi gereken bir konu. Zaten çoğu bilim adamı ve bilim kadını bunu incelediler, inceliyorlar.

Orgazma ulaşmış erkeğin penisinden akan "su" kadın vajinasına girip döllenip kadın hamile kalıyor ve Dünyaya çocuk geliyor. Ayette anlatılmak istenen de bu olabilir. Allah çok büyük gerçekten...

Hepimiz sudan yaratıldık, toprağa gireceğiz, ateşde yanacağız ;)
Suprise isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Cevapla

Bookmarks

Etiketler
enbiya suresi, sudaki mana, suyun hafızası

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sınır Tanımayan Bir Din Yarattık Kendimize. halukgta İslam Dini Bilgiler 0 12-06-14 16:39
Hatmi Enbiya Nedir? superisi Faydalı Okunacak Dualar 4 15-01-13 17:11
Kalbin diri durması için... PARADOKS Lahutiye Forum Zikirleri 0 20-12-12 11:54
10 Şeyi Engelleyen 10 Sure.... menekşe11 İstek Ve Hacet Duaları 1 04-08-12 23:13
Aşka Sudan Bahaneler.. LâL Lahutiye Tasavvuf 0 29-07-11 18:09


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 22:53.

Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
 

Hakkımızda

"Türkyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesine Hoş Geldiniz"

 

Lahutiye

Türkiyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesi.

Copyright © 2017