İnsanlık Tarihinde Bir İlk

Bu konu Jargon tarafından 9 sene önce açıldı, 30 kere okundu ve 3 Cevap verildi.
Jargon
Üyelik Zamanı: 9 sene önce
Konu Sayısı: 90
Yanıt Sayısı: 233
9 sene önce

İnsanlık Tarihinde Bir İlkABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından Güneş Sistemi’ni keşfetmek için 1977’de fırlatılan Voyager 1 uzay aracı, insanlık tarihinde bir ilki başarmak üzere.Güncelleme:08 Aralık 2011 11:17Geride kalan 34 yılda 17 milyar 700 milyon kilometre mesafe kat eden Voyager 1, yakın zamanda Güneş Sistemi’nin dışına çıkan ilk insan yapımı araç olacak.NASA yetkilileri, Voyager 1’in, şiddetli Güneş fırtınalarının yavaşladığı Güneş Sistemi’nin en uç noktasına ulaştığını belirtti.İkizi Voyager 2’den haftalar önce uzaya gönderilen Voyager 1’in asıl görevi, gaz devleri Jüpiter ve Satürn’ü keşfetmekti. Jüpiter’in uydusu Io’daki yanardağları ve Satürn’ün halkaları arasındaki farklılıkları tespit eden Voyager 1, önemli başarılara imza attı.Neptün ve Uranüs’ü keşfeden Voyager 2 ile görevleri tamamlandıktan sonra emekliye ayrılmayan Voyager 1, Güneş Sistemi’ni dolanmaya devam etti. İki uzay aracı, dünyadaki iletişim merkezleri ve dev antenlerden oluşan Derin Uzay Ağı’yla (DSN) radyo sinyalleri aracılığıyla temas kurdu.GÜNEŞ FIRTINALARININ DURDUÐU YERNASA, birkaç ay içinde, Voyager 1’in Güneş Sistemi dışına çıkmasını ve Samanyolu Galaksisi’nin büyük kısmını oluşturan yıldızlararası sisteme açılacak. Voyager 2’nin de, ikizinden kısa bir süre sonra aynı yolcuğa çıkması bekleniyor. İki uzay aracının bulunduğu bölge, Güneş Sistemi’nin en dış katmanı olan “heliosheath” olarak biliniyor. Burada, Güneş’ten yayılan elektrik yüklü parçacıklar yavaşlıyor ve saatte yaklaşık 25 kilometre hızla hareket ediyor. Gökbilimciler bunun sebebini, yıldızlararası gazların neden olduğu basıncın artması olarak açıklıyor.Bu gelişme, Voyager 1’in yıldızlararası sistemden gelen manyetik alana yaklaştığının sinyallerini veriyor. Voyager projesinde yer alan California Teknoloji Enstitüsü’nden Ed Stone, “Yıldızlararası uzayda ne olduğunu bulmak için fazla beklemek zorunda kalmayacağız” dedi.

Kayıtlı Değil
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 2 ay önce
Konu Sayısı: 1156
Yanıt Sayısı: 4598
9 sene önce
yapılan istatistiklere göre hiç bir astronot ateist değildir uzayı gören inançsız olamaz düşüncesindelermiş kendim okudum ama astronotun adını unuttum:biggrin[1]: 2010 açıklaması
zeinarda
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 9 sene önce
Konu Sayısı: 811
Yanıt Sayısı: 18412
9 sene önce
sanırım Armstrong soyadlı bir astronot ayda ezan sesi duyduğunu iddia etmişti yıllar önce
tutrakan
Üyelik Zamanı: 7 sene önce
Konu Sayısı: 148
Yanıt Sayısı: 589
7 sene önce
Bilim ve uzay bilimine de ilgim büyüktür,gelişmeleri takip etmekteyim ve bigi donanımım var,ancak konuyla ilgili bilimsel sonuçları aktarmıyacağım,yalnızca hahsi görüşümü belirteceğim.Bilinmeyeni öğrenip bilmek insanın doğasında vardır.Fakat,ilgim olup takip ediyor olsam da..kızıyorum uzay bilimcilerine.İnsanoğulunun uzatamadığı el kalmadığı gibi,heder etmedikleri yer de kalmadı,en azından uzayı rahat bıraksalardı,saf ve gizemli,temiz haliyle.O eller,yapıcı olmaktan çok,yıkıcı olabiliyor.Ben her daim doğallıktan yana oldum,bazı şeyler olduğu gibi korunup kalmalı,kendi yaradılış halinde bırakılmalı.Gezegenimiz ne hale geldiği ortada.Diğer gezegenlere insanoğulu ne verebilir ki..tahribattan başka. Nacizane görüşüm. Saygılarımla.
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 21351 Kayıtlı Üye
  • 16433 Konu
  • 144032 Cevap
  • Son Üye Muka
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)
  • SÜPER MODERATÖR (9)
  • MODERATÖR (1)