Alt 04-02-13, 23:01 #1 (permalink)
SUMASALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 14-10-12
Bulunduğu yer: ankara
Mesajlar: 610
SUMASALI is an unknown quantity at this point
SUMASALI SUMASALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
SUMASALI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-10-12
Bulunduğu yer: ankara
Mesajlar: 610
SUMASALI is an unknown quantity at this point
Standart Şifalı Taşlar ve Özellikleri


ElmasEtkileri: Bedeni temizleyerek negatif kuvvetleri yok etmesinin yanı sıra zihin/ruh/beden üçlüsünü birleştirici ve bütünleştirici gücü de bulunur. En sert ve kıymetli taş olan Elmas için “rüyaların taşı” da denilmektedir. Beyin fonksiyonlarını ve kişilikteki blokajı ortadan kaldırıcı özelliklere sahiptir ve aynı zamanda temel bir tedavi edici niteliktedir. Bolluk, saflık, masumluk ve sadakat simgesidir. Mücevher olarak da yüzükten tutun, kolye ve küpeye kadar bir çok çeşitte kullanılmakta olup kıymeti son derece yüksektir.GarnetGarnet, bel ağrılarını geçirmede etkilidir. Hassas kişilerin lal taşını bel altında kullanması daha doğrudur. Çünkü bu tür kişilerde sinirliliğe, baş ağrılarına ya da baş dönmesine sebep olabilir.

Burçlar. Koç Burcu – Akrep Burcu – Yay Burcu - Oğlak Burcu - Kova Burcu
Çakralar. Kök Chakra - Kalp Chakrası

FİZİKSEL ETKİLERİ:

* Bedeni kuvvetlendirir, temizler ve canlandırır. Enerjisi damarlar için faydalıdır..
* Bel ağrılarını geçirmede etkilidir. Hassas kişilerin lal taşını bel altında kullanması daha doğrudur. Çünkü bu tür kişilerde sinirliliğe, baş ağrılarına ya da baş dönmesine sebep olabilir.
* Cinsel enerjiyi ve duyarlılığı artırır. Cinsel dengesizliğe karşı da faydalıdır.
* Erkekler de lâl taşını kasıklarının üzerine koyarak üreme güçlerini artırabilirler. Üremeyi artırma amacıyla kullanımda bir-iki hafta boyunca günde en az on dakika süreyle bu uygulama tekrar edilir.
* Rahmin üzerine koyularak, üreme gücünü artırma amacıyla kullanılır. Ayrıca; adet sancıları, düzensiz kanamalar ve menapoz için de faydalıdır.

PSİKOLOJİK ETKİLERİ:

* Geçmişi hatırlamaya yardımcı olur.
* Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, kristal kuvars ile birlikte kullanımı etkisini artırır.
* Hayal gücünü kuvvetlendirir.
* Heyecan ve boşluk duygularına kapıldığınızda, dengenizi korumanıza yardımcı olur. Dinginlik hissi verir. Böylece yapmanız gereken işlerin üzerine sırayla ve yavaşça gitmenizi sağlar ve kapasitenizin arttığını hissettirir.
* Kendinizi kabullenmenizi sağlayarak sizi korur. İşlerinizi tamamlamanız için gereken canlılığı ve zindeliği sağlar.
* Sevgi ve şefkat duygularını güçlendirir.
* Tutku ve cesaret taşıdır.
* Yatak veya yastık altına koyulduğunda karabasanlardan korunmayı sağlar.
__________________________________________________


Hematit TaşıHematit Taşı Özellikleri

Kimyasal Bileşimi, Fe2O3
Kristal Sistemi, Trigonal
Kristal Biçimi, Genellikle ince yada kalın levhamsı kristaller, rombohedral, piramidal ve nadiren de prizmatikdir.
İkizlenme, Penetrasyon ikizi tipikdir.
Sertlik, 5 – 6
Özgül Ağırlık, 5.26
Renk ve şeffaflık, Çelik grisi-siyah, opak
Çizgi Rengi, Kırmızı-kırmızımsı kahverengi
Parlaklık, Metalik

Hematit, demirin başlıca kaynaklarından biridir.

Narin bir kristal çeşididir ve işlenirken Mohs’a göre 6,5 sertlikte olmasından dolayı çok titiz bir çalışma ister.

Kan dolaşımı üzerinde pozitif etkisi vardır. Dalağın doğru çalışmasını sağlar. Enerji ve canlılık verir, stresi azaltıcı etkisi vardır. Çekim gücü fazla olduğundan, kişisel çekim, neşe, cesaret ve istek verir.

Özellikle karar verme güçlüklerine birebirdir.

Eski çağlarda tılsım olarak kullanılan taşların başında gelir, ancak modern çağda da insanlar bu taşın bel soğukluğuna iyi geldiği inancındadırlar.

Hematit, Fe2O3 formundaki demir mineralidir. Kan taşı olarakta bilinen hematitin en yaygın rengi kırmızıdır-kahverengidir. Ayrıca siyahtan griye, sarıdan kahverengine kadar içerdiği diğer kayaçlardan ötürü farklı renkler de bulunur. Pigment olarakta kullanılan hematit, çelik üretiminde kullanılan temel mineraldir.Kullanım Tarihçesi

Kırmızı tebeşir işletimi, insanlığın ilk teşebbüs ettiği mâdencilik dallarından biriydi. Târih öncesi çağlarda ilk kullanımı 164.000 yıl öncey Pinnacle-Point adamı tarafından yapıldı. Toz şeklindeki mineral, Güney Afrikada bulunan Pinnacle Point mağrasında sosyal farklılaşma için kullanmıştı. Hematit artıkları, takrîben M.Ö. 80000 yılına âit mezarlarda bulunmaktadır. Polonyada bulunan Rydno ve Macaristandaki Lovas yakınlarında paleolitik hematit çukurları bilinmektedir (M.Ö. 60000).

Avrupada bilinen en eski yeraltı mâden ocakları Taşoz adasındaki Tzines ve Vaftochilidedirler (M.Ö. 20000 ilâ M.Ö. 15000). Almanyada buna benzer kapsamda târih öncesi çağa âit mâdencilik izlerine Bad Sulzburg ve Münster vâdîsinde (Kara Orman) rastlanır (M.Ö. 5000de orada bulunumuş Band seramik kültürü).

__________________________________________________ ________________________

Jasper TaşıJasper, Jaspis

” Bereket, güç ve cesaret taşı…”

Taş : Jasper
Sertlik Derecesi : 6,5 – 7,0
Kimyasal Yapısı : SiO2
Özgül Ağırlığı : 2,58 – 2,91
Burçlar : Koç, Başak, Akrep
Çakralar : Kök, Alt karın, Güneş sinirağı, Kalp
Temizleme : Akan su / Güneş (30 dakika)

Kısaca
Genelde volkanik kütleler içerisinde, büyük parçalar halinde bulunur.

Fiziksel Etkileri
*Erkeklerde, erkeklik özelliklerini artırır.

*Güçlü ve tedavi edici özelliklere sahiptir. Sindirim
sistemini ve safra kesesini güçlendirir. Endokrin sisteminde dengeyi sağlar.

*Bedeni toksinlerden temizler, kan yapımına yardımcı olur

*Karaciğer, dalak ve mesaneyi kuvvetlendirir. Mide,bağırsak ve böbrekler için faydalıdır.

*Toprak enerjisini çekip vucuda vererek, kişinin kendisini sağlıklı ve güçlü hissetmesini sağlar ve fiziksel direncini artırır.

*Hormon sistemini dengeler.

Jasper Taşının Metafiziksel ve Psikolojik Etkileri

*Güç ve cesaret taşıdır. Kişisel bağımsızlık için gereken cesareti ve yürekliliği sağlar.

*Tüm çakraların dengelenmesine yardımcıdır.__________________________________________________ ________________________

Kalsedon TaşıKuvarsın bir alt türü olan, mumsu parlaklığa sahip ve genellikle mavi-beyaz renklerde bulunan kalsedon taşı ayrıca sarımsı-kahverengi, bej, gri, sarı, yeşil ve kahverengi renklerinde de olabilir.

Anadolu’da Hittitlilerden bu yana (belki de daha öncelerinden) kullanılan Kalsedon taşının uluslararası adı Romalılar dönemindeki ihracat faaliyetleri sırasında ilk kez kullanılmıştır.
Romanlılar döneminde İstanbul’un bugünkü Kadıköy limanından sevkiyatı yapılan taş, adını limandan aldı. Chalcedon, Kadıköy’ün o dönemki adıydı. Romanılar’ın Anadolu topraklarından çekilmesiyle birlikte derin bir sessizliğe gömülen Chalcedon, 1970′li yılların sonunda Sırrı Gerçin Kalsedon Maden İşletmeleriye yeniden parladı.
1950′lerde Amerikalı ünlü siyahi şarkıcı Eartha Kitt, İstanbul’un Asya yakasındaki Üsküdar semtini tüm dünyada meşhur etti. Üsküdar kadar meşhur olan bir başka semt de aynı yakadaki Kadıköy ya da antik çağlardaki söylenişiyle Chacedony‘dir (kalsedon), yani Anadolunun ”Mavi Altın”ı ki ismini Romalılar döneminde ihraç edildiği limandan alan mavi taştır bu.
Çin kaynaklarında Chacedon taşı;
Rivayete göre insanların ilk mücevher taşıdır. Ruh besleyici ve inancı güçlendirici özelliği vardır. Allah tarafından gönderildiğine inanılan taş, başarı ve gücün sembolü olarak kabul ediliyor. Bu taşa sahip olanların uyku sorunu yaşamadığı ve güzel rüyalar gördüğü anlatılır. Sahiplerini felaketler karşı koruduğuna inanılır.
Kültürel ve tarihi özellikleri

Eski kültürlerde kalsedonun ruhu ve inancı olumlu şekilde etkilediğine, uyku sorunlarını tedavi ettiğine inanılırdı. Bunun dışında her kalsedon çeşidine farklı bir tedavi edici güç ve önem atfedilmiştir. Taş genelde mühür halkası, mücevher ve oymalarda kullanılırdı.

Anadoludaki, bugünkü Eskişehir bölgesindeki kalsedon yataklarından binlerce yıldır taş çıkarılmaktadır.Kalsedon Taşının Günümüzde Bilinen Etkileri

Kalsedon : Duygusal dengeyi, canlığı, dayanıklığı, kan dolaşımını , enerjiyi düzenler, büyüme hızını, yaşam doluluğu, şevketi, neşeyi ve arkadaşlık duygusunu artırır.
Kalsedon- herhangibir renk; kabuslar, isteri, depresyon’a karşı yastık altında kullanılır.
Kalsedon- kırmızı ; zihin koruyucu, aydınlanma.
Kalsedon – mavi ; Kişilerin arasındaki kardeşlik bağlarını güçlendirir. Yardımseverlik, iyi dilek, cömertlik,ileri görüşlülük sağlar.
Kalsedon- Sarı ; Törensel kullanımlar, Zihinsel kararlılığı artırır, rasyonel ayrımlar yapabilme gücüne destek olur.
Hukukçu taşı Chalcedon ; Rivayete göre Romalı avukatlar Kalsedon kolye takarlar ve bu kolye sayesinde davaları kazanırlarmış.

•İyimserlik ve iyi dilekleri sembolize eder.
•Cömertliği, hassaslığı, anlayışı arttırır.
•Koruyucu özellikleri dolayısıyla nazara karşı kullanılabilecek bir taştır. Negatif enerjiye engeldir.
•Düşünce yeteneğini kuvvetlendirir, iyi konuşmayı sağlar.
•Değişikliklere adaptasyonu kolaylaştırır.
•Zihinsel, duygusal ve ruhsal dengeleyicidir.
•Zihnin sağlamlığını arttırarak, bunamayı tedavi eder.

Dedelerimizin saban taşı olarak kullandığı KalsedonDedelerimizin saban taşı olarak kullandığı Kalsedon, şimdi dünya sosyetesinin gözde takısı

ESKİŞEHİR(CİHAN)- Bir dönem Türk çiftçisinin sabanlarına takılan Kalsedon taşı, şimdi dünya zenginlerinin gözde takısı oldu. Türkiye`de çıkan, Uzak Doğu`da işlenen ve Mavi Altın olarak bilinen Kalsedon taşı, dünya zenginleri tarafından takılarda kullanılan yarı değerli taşlardan.
ESKİŞEHİR(CİHAN)-

Bir dönem Türk çiftçisinin sabanlarına takılan Kalsedon taşı, şimdi dünya zenginlerinin gözde takısı oldu. Türkiye`de çıkan, Uzak Doğu`da işlenen ve Mavi Altın olarak bilinen Kalsedon taşı, artık dünya zenginleri tarafından takı olarak kullanılıyor.

Efsanevi öyküleri Milattan Önce 800`lü yıllara dayanan ve geçmişten günümüze birçok uygarlığın ticaret ürünlerinden olan `Kalsedon Taşı` dünya zenginlerinin gözde takısı oldu. İsmini Kadıköy`den alan `Kalsedon Taşı`, dünyada sadece Eskişehir Mayıslar köyündeki `Mayıslar` dağından çıkarılıyor. Dozer yardımı ile kazılan ocaktan çıkarılan kalsedon taşı, işçiler tarafından toprağın içinden toplanıp, kalitesine göre ambarlanıyor, ardından, işlenmek üzere Uzakdoğu ülkelerine gönderiliyor. Ancak `Mavi Altın` olarak tanınan kalsedonun, işçiliği ağır ve maliyeti yüksek olduğu için Türkiye`de işleme teknolojisi ile bunu işleyecek ustası bulunmuyor.

Bölgede 10 milyon ton rezervin olduğu tahmin edilen kalsedon taşının en büyük sıkıntısı tanıtım ve ülkemizde işlenememesi. Bu yüzden kalsedonun yüzde 95`lik bir kısmı Çin`e, geriye kalanı ise Hindistan ve ABD gibi ülkelere ham olarak ihraç ediliyor. Çin`de işlenen Kalsedon, daha sonra Amerika, Kanada, İsviçre, İngiltere, Hindistan, Almanya, İtalya ve Fransa gibi ülkeler başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Hatta ham olarak Türkiye`den giden bu maden işlendikten sonra tekrar Türkiye`ye bile geliyor. Kalsedon, sert ve dayanıklı olduğu için Türk çiftçisi tarafından yıllarca demir yerine kullanılmış. O dönemlerde sapla samanı ayıran sabanlara takılan kalsedon, şimdi ise birbirinden şık takılarda kullanılıyor. Mücevheratın her alanında yeralan kalsedon, günümüzde özellikle dünya sosyetesinin el ve boyunlarını süslüyor.ıÜü Stres alma özelliği ve uğur getirdiği işadamlarının taşı olarak nitelendirilen kalsedon, ünlü işadamları tarafından da büyük ilgi görüyor. Kalitesine göre, kalsedonun ham halde kilosu 40 ile 60 dolar arasında değişiyor. 2007 yılında 30 ton ihraç edilen Kalsedon`da gelecek yıllarda bu rakamın artırılması planlanıyor. Günümüze değin birçok uygarlığın ticaret ürünlerinden olan kalsedon taşını Eskişehir`de Sırrı Gerçin Kalsedon Maden İşletmeleri Şirketi çıkarıyor. Şirketin sahibi Birsen Gerçin, taşın tanınması için ülke ülke geziyor ve dünyaya Türk kalsedonunu anlatıyor. 34 yıllık avukat olan Gerçin, `Eşim 20 yıl boyunca tanıtımı için uğraştı. Bir türlü sesini duyuramadı. Bu sırada benim taşa olan merakım arttı. Kendimi taşın tanıtımına adadım.` dedi. Amacının Kalsedonun Türk taşı olarak dünyada tanınmasını sağlamak olduğunu dile getiren Gerçin, 13 yıldır bu taşın bilinirliğinin artması için uğraş verdiğini ve bunda da başarılı olduğunu söyledi.

Kalsedonun birçok ülkede Türk taşı olarak tanınmaya başladığını ve özellikle dünya sosyetesi ve ünlü işadamları tarafından büyük rağbet görmeye başladığını ifade eden Gerçin, `Kalsedonun rahat konuşma, nazar, bulanık düşünceleri netleştirme, düşünceyi kuvvetlendirme, negatif enerjiyi alma, rahat düşünme ve stresi alma gibi özellikleri ilaç gibi geliyor. Avrupalı işadamları ve ünlü yıldızlar önemli iş görüşmelerine Kalsedon olmadan yapmıyor.` diye konuştu. Kalsedonun şimdi ülkemizde bilinmemesinin ilgisizlik ve tanıtım eksikliğinden kaynaklandığını vurgulayan Gerçin, `Eğer Kalsedon daha da iyi tanınırsa ülkemiz bu işten karlı çıkacak. Yeni iş sahaları oluşacak. Ülkemiz ve insanlarımız bu işten para kazanacak. Ayrıca ülkemiz kaliteli bir takı ile dünyaya ün salacak.` şeklinde konuştu.

KALSEDON`UN TARİHÇESİ

Kalsedon adı, bildiğimiz Kadıköy`den geliyor. Kadıköy, eski kaynaklarda Kalsedon ya da Kalkedon şeklinde geçiyor. Antik çağlarda Mayıslar bölgesinde çıkartılan Kalsedonlar, Kadıköy Limanına getirilerek ticareti yapılan yerlere gönderiliyormuş.2 bin 800 sene öncesinde topraklarımızdan çıkartılıp ihraç edilen Kalsedon`un efsanevi öyküleri var. Kuvars ailesinden, yarı saydamdan ışık geçmeze giden çeşitleri mevcut. Renk skalası beyazdan, gri, mavi, yeşil, kahverengi, kırmızı, sarı, siyaha kadar gidiyor. En fazla deniz mavisi renginde olanlar tutuluyor.(CİHAN HABER AJANSI)

__________________________________________________ ________________________


Kan TaşıSertlik derecesi: 5 – 6
Kim. yapısı: Fe2O3, Demiroksit
Özgül ağırlıgı: 5,3

Kan Taşı… Zaman zaman helyotrop olarak da anılan kantaşı, üzerinde kırmızı yeşil olan mat, koyu yeşil kadıköy taşıdır. Üç köşeli kristal yapısıyla kuvars ailesinin üyelerindendir. Şifalı taşlar arasında; kırmızı, yeşil renk sıkalasında yer alır.

ETKİLEDİĞ ÇAKRALAR:4. kalp çakrası, 2. çakra, 1. kök çakrası

UYUMLU BURÇLARI: Aslan, terazi, akrep, yengeç, koçKan Taşı Psikolojik Etkileri:
Kan taşı, hiç bitmeyecek gibi görünen sorunların ortasında ümitsizliğe kapıldığınızda dayanma gücünüzü arttırır.

Mücadele fırsatlarını farketmenize, zayıflık ya da cesaretsizlik duygularını gidermenize yardım eder.

Bu taşı kendinizle ilgili kuşkularınızı yok etmek için kullanabilirsiniz.

Zihninizi karmaşık düşüncelerden ayırarak meditasyon için zemin ayarlar

Spor karşılaşmalarında destek veren bir enerjisi vardır ve sporcular tarafından çok tercih edilir. Kişinin kendi içinde ki öz benlik saygısını ve dengesini sağlar. İlişkilerde arada ki tüm negatif enerjileri temizleyerek dostluk duygularını yeniler yada aşkta romantizmin yeniden kazanılmasına yardımcı olur. Zihinsel yetenekleri geliştirir. Tehlikeli ve stresli durumlarda zırh etkisi yapar ve korur. Denge taşı da derler. Tükenmiş enerjileri canlandırır, yaşama sevinci verir. Gece yastık altına konarak huzursuz ve kabus dolu geçen geceleri yok eder, huzurlu bir uyku verir. Konsantrasyonu arttırır.BEDENSEL ETKİLERİ :
Öncelikle kalp ve kan dolaşımı için çok faydalı bir mineraldir. Lösemi gibi kan hastalıklarında şifa amaçlı kullanılır. Lenf bezlerini güçlendirir ve kanı temizler. Bağışıklı sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı dayanıklılık sağlar. Akciğerleri temizler, krampları çözer siyatik, varis gibi ağrıları çeker. Kadınların menopoz ve ay hallerin de spazmları çözen ve sıkıntıları, ağrıları almaya yardımcı olan bir taştır. Bu nedenle ağrı taşı da denir. Demir eksikliği için özellikle hamilelikte kullanılması önerilir. Fiziksel olarak gücü arttırır.

__________________________________________________ ________________________

Krizopras TaşıSertlik Derecesi : 7

Kimyasal Yapısı : SiO2

Özgül Ağırlığı : 2,62

Burçlar : İkizler, Yengeç, Terazi

Ayrıca, Boğa, Aslan, Akrep burçlarını da temsil ettiği bilinmektedir.

Çakralar : Kalp

Krizopras Taşının Fizyolojik ve Psikolojik Etkileri

* Kişinin kendini ifade etme yeteneğini güçlendirir.
* Tüm çakraları düzenlemek için kullanılabilir.
*İyimserlik,neşe ve iç huzuru verir.
* Nörolojik rahatsızlıklarda dengeleyicidir.
* Depresyon durumunda rahatlatıcıdır.Nörotik durumlarda, dengeleyici ve iyileştirici özelliklere sahip olduğu gibi depresif, panik atak durumlarında da rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.Kişinin kendi problemlerini görmesine yardımcı olur ve kendisini daha iyi tanımasına yardımcı olur. İç huzur, rahatlık verir. Tarihte cinsel problemler içinde kullanıldığı bilinmektedir. Taşın bir diğer etkisi de kişinin içinde saklı duran yeteneklerin ortaya çıkmasına yardımcı olmasıdır.__________________________________________________ ________________________

Dumanlı KuvarsBurcu : Akrep
Etkileri: El ve ayak rahatsızlıklarında özellikle etkilidir. Kramplara karşı etkilidir. Sinir sistemine iyi gelir, sinirleri güçlendirir. Başarısızlık korkusunun yenilmesini sağlar. Duyguları güçlendirir. İletişim bozukluklarına karşı etkilidir.

Kişinin yaşanılan ana odaklanmasını sağlar.
Koruyucudur. Negatif enerji ile kişi arasındaki engeldir.
Kuvars kristali ile birarada kullanıldığında, kişiye amaçlarını ve hayallerini gerçeğe dönüştürmesini sağlayacak olan gerekli pozitif enerjiyi sağlar.
Negatif enerjinin dönüştürülmesinde etkilir.

Sinirsel gerginliğe, sinir bozukluklarına, strese ve panik atak hastalığına karşı etkilidir. Kişiye sakinlik verir. Kâbusları engeller.

Etkisi yavaş ama yoğun ve de güçlüdür. Sabırla kullanılmalıdır. Özellikle meditasyonda kullanılabilecek etkili bir taştır. Zihnin gereksiz seslerini susturarak gerekli olan sukunet ve iç huzuruna ulaşmanızı sağlar.

Hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın, yeni satın aldığınız bir kristali kullanmadan önce mutlaka bir gece toprağa gömerek negatif enerjilerden temizleyin ve ondan sonra kullanmaya başlayın.
Kristaller, onun enerjisine alışkın olmayanlarda ilk başlarda başağrısına sebep olabilir. Böyle bir durumda kristalinizi çıkarın. Ancak enerjisine alıştığınızda sürekli olarak kristal takabilirsiniz.
Temizlediğiniz bir kristale başka insanların dokunmalarına izin vermeyin. Taşınızı toplayacağı negatif enerjilerden arındırmak için; ilk iki hafta kullanımda her gün suyun altında tutarak temizleyin. Daha sonra standart temizleme yöntemiyle kullanmaya devam edebilirsiniz
__________________________________________________ ________________________

Mozanit TaşıMozanit Nedir?

Mozanit silikon karbid olarak bilinen sınırlı miktarda ve küçük parçacıklar halinde bulunan dünyada doğal olarak oluşan bir mineraldir.

Bilinen tüm değerli taşlardan; pırlanta, safir, yakut ve zümrütten daha parlak ve ışıltılıdır ve pırlantadan sonra en dayanıklı ikinci taş olarak kabul ediliyor.

Dünyaya düşen ışık

1893′te Nobel ödüllü Fransız bilim adamı Dr. Henri Moissan, parlak, elmasa benzer bu doğal madeni bir krater yatağında keşfettiğinde uzaydan gelmiş elmas bulduğunu zannediyordu. Bu maden tipik bir elmastan 2,5 kat daha fazla ateşe, pırlantadan daha fazla parlaklığa ve daha fazla yüzeyden ışık yansıtmasına sahip olduğundan o günlerde bu madenin bir çeşit elmas olduğu düşünüldü. 1920′lerde bilimsel araştırmalar sonucunda Dr. Moissan’ın bulduğu bu maddenin aslında uzaydan gelen pırlantalar olmadığı, ancak aynı soydan gelen farklı bir mineral olduğu ortaya çıktı ve Dr. Henri Moissan’ın anısına Moissanite (Mozanit) olarak adlandırıldı.

Mozanitin farkı

Tüm mücevherleri geride bırakan parlaklığının yanında olağanüstü dayanıklılığıyla da dikkat çeken Mozanit, diğer değerli taşlara kıyasla uygun fiyatıyla çok akıllıca bir seçim. Pırlanta alacağınız rakama daha büyük bir taş alarak bu muhteşem mücevheri pırlanta yerine rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Çıplak gözle pırlantadan ayırt etmesi imkansız olan Mozanit’in tartışılmaz kalite değeri vardır, aynı zamanda ömür boyu süren muhteşem bir parlaklık ve dayanıklılığa sahiptir.

Mozanit’i “parıltılı” yapan nedir? Mozanit’e olağanüstü parlaklığını veren özellik nedir?
Işığı kırma indeksi (RI) değerli bir taşın parlaklık potansiyelini etkileyen en önemli optik özelliktir.

RI değeri 2.65 – 2.69 arasında değişen Mozanit pırlanta (RI 2.42) ve yakut (RI 1.77) ve safir (RI 1.77) gibi diğer değerli taşlardan daha parlaktır.Mozanit çizilmeye karşı dayanıklımıdır?

Mozanit dayanıklı ve serttir. Çizilmeye ve aşınmaya karşı kesinlikle dirençlidir. Pırlanta mücevherlerde kullanılan en sert taştır ama Mozanit pırlantadan sonra, 9.25 sertlikle diğer bütün değerli taşlardan -bunların içinde yakut ve safirde bulunuyor- daha serttir.

__________________________________________________ ________________________

Kaplan Gözü taşıSertlik derecesi: 7
Unsuru: Toprak ve ateş
Çakra: Kök, Günes sınırağı, Alt karın

Kuvars grubuna ait bir taştır. Parlatıldığında ipeksi bir görünüm kazanır. Yanardönerlik özelliğine sahiptir.

Yüzyıllar boyunca mistik insanlar, Kaplangözünün onları koruduğuna inanırlar. Budistler, Paganlar, Uzak-Doğu Şamanları, Kızılderililer gibi eski gelenek ve göreneklerini devam ettiren kadim toplumlarca da Kaplangözü; Kötü ruhlardan, kara büyüden ve nazar gibi olumsuz şekilde etki ettiği düşünülen enerjilerden korunma amaçlı kullanılmıştır. Kendi özgür iradesini yitirmemek ve başka iradelerden de etkilenmemek amacıyla da üzerlerinde taşırlar.PSİKOLOJİK ETKİLERİ
Cesareti artırır ve hayatınızın bir amaçtan yoksun olduğunu düşündüğünüz anlarda size amacınızı hatırlatır.

İnsanların iyi taraflarını görmenizi sağlayarak hayat yolunda mutlulukla ilerlemenizi sağlar. Güç ve cesaret taşı olan kaplangözü; dayanıklılığınızı artırır ve engellere rağmen ilerleme isteği verir.

Pürüzsüz yüzeyini okşayarak
dertlerinizi ve endişelerinizi hafifletebilirsiniz.

Duygulara hitap eden bir taş olduğndan dolayı sevgililer arasında rağbet gören bir hediyedir.

Eger birisiyle ilişkiniz varsa kaplangözü; ilişkide bulunduğunuz insanla aranızda telepatik bir bağ kurmanızı sağlayabilir. Yüzük ya da kolye olarak kullanabilir, ya da cebinizde taşıyabilirsiniz.

Kendisini taşıyan kişilerin diğerlerine karşı daha az bağımlı olmasını sağlar.

Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve inatçılığı azaltır. Kişinin olayları daha net algılayabilmesini sağlar.

Kaplangözünün nazardan koruduğuna inanılır ve eskiden bu amaçla kullanılırdı.FİZİKSEL ETKİLERİ
Kabuslar gören çocuklar için faydalıdır.

Astım hastaları için faydaları vardır.

Sindirim sistemi bozuklukları, dalak ve pankreas için faydalı etkileri vardır.KAPLANGÖZÜ TAŞININ ETKİLERİ

•Cesareti artırır ve hayatınızın bir amaçtan yoksun olduğunu düşündüğünüz anlarda size amacınızı hatırlatır
•Duygusal bakımdan dengeleyicidir ve inatçılığı azaltır. Kişinin olayları daha net algılayabilmesini sağlar.
•Güç ve cesaret taşı olan kaplangözü; dayanıklılığınızı artırır ve engellere rağmen ilerleme isteği verir.
•İnsanların iyi taraflarını görmenizi sağlayarak hayat yolunda mutlulukla ilerlemenizi sağlar.
•Kaplangözünün nazardan koruduğuna inanılır
•Pürüzsüz yüzeyini okşayarak dertlerinizi ve endişelerinizi hafifletebilirsiniz.
•Astım hastaları için faydaları vardır. Sindirim sistemi bozuklukları, dalak ve pankreas için faydalı etkileri olduğu bilinmektedir.
•Meditasyon yaparken Kaplangözünü rahatça kullanabilirsiniz. Zihninizi berraklaştırır. Tekrar eden düşüncelerinizi bırakarak içsel sessizliğinize konsantre olmanızı ve bu sessizlik halinde kalmanızı kolaylaştırır.
__________________
''yâ leytenî küntü turâbâ"
" keşke toprak olsaydım "...
SUMASALI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 04-02-13, 23:50 #2 (permalink)
Hun Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 17-09-12
Mesajlar: 6,598
Hun is an unknown quantity at this point
Hun Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 17-09-12
Mesajlar: 6,598
Hun is an unknown quantity at this point
Standart

günümüzde taslarin sirri gitgide ortaya cikiyor tesekkürler sumasalim
Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 05-02-13, 00:41 #3 (permalink)
kiki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 23-08-12
Mesajlar: 340
kiki is an unknown quantity at this point
kiki kiki isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
kiki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 23-08-12
Mesajlar: 340
kiki is an unknown quantity at this point
Standart

Kaplan gözünü kullanıyorum psikolojik olarak mı bilmem bazen etkisini gördüğümü düşünüyorum:)

Yalnız taşların enerji boyutunu yükseltmek için toprakla temizlenmesi gerektiğini duymuştum doğru mu acaba?
__________________
Sevmediklerinize sabretmedikçe, sevdiklerinize kavuşamazsınız. (Hz. Muhammed (s.a.v) )
kiki isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 05-02-13, 00:45 #4 (permalink)
Hun Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 17-09-12
Mesajlar: 6,598
Hun is an unknown quantity at this point
Hun Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 17-09-12
Mesajlar: 6,598
Hun is an unknown quantity at this point
Standart

evet cikarip 1 gece toprakta yada sirkeli suda ay isigi altinda birakmaniz gerekiyor en etkilisi topraktir cünki negativ enerji gidiyor yerine positiv enerji geliyor
Hun isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 31-07-14, 22:49 #5 (permalink)
Yasaklı
 
Üyelik tarihi: 01-04-13
Bulunduğu yer: Türkiye
Mesajlar: 1,013
Aaro'sdamned is an unknown quantity at this point
Aaro'sdamned Aaro'sdamned isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklı
 
Üyelik tarihi: 01-04-13
Bulunduğu yer: Türkiye
Mesajlar: 1,013
Aaro'sdamned is an unknown quantity at this point
Standart

Hmm elmasla alakalı bir bilgim yoktu öğrendiğim iyi oldu :)))
Aaro'sdamned isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 01-08-14, 00:08 #6 (permalink)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 19-05-14
Mesajlar: 187
uurysn is an unknown quantity at this point
uurysn uurysn isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 19-05-14
Mesajlar: 187
uurysn is an unknown quantity at this point
Standart

evet bir taş daha var hemde benim evimde ve ne işe yaradığını bilmediğim,sorduğum kişiler pirit olabilir dedi

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
uurysn isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 21-08-14, 20:58 #7 (permalink)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 04-08-14
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9
Plaktonik is an unknown quantity at this point
Plaktonik Plaktonik isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 04-08-14
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 9
Plaktonik is an unknown quantity at this point
Standart

Şimdi arkadaşlar Kan Taşı almak istiyorum fakat uyumlu olan burçlarda Başak Göremedim benim burcum Başak ne gibi etkisi olur etkisi olurmu olmazmı ?
Plaktonik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Cevapla

Bookmarks

Etiketler
şifalı taşlar ve özellikleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
siyah taşlar ve sırları rahip Şifalı Taşlar 8 22-04-13 14:33
Faydalı Şifalı Zikirler paylaşımcı Rukye 7 25-03-13 22:34
Muzun Şifalı Faydaları silent Şifalı Bitkiler 0 22-08-11 20:42
Sivilceler İçin Şifalı Bitkiler silent Şifalı Bitkiler 0 22-08-11 20:40
Burçlar Ve Doğal Taşlar Sİhab Lahutiye Burçlar 0 14-08-11 18:43


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 22:14.

Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
 

Hakkımızda

"Türkyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesine Hoş Geldiniz"

 

Lahutiye

Türkiyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesi.

Copyright © 2017