Alt 27-09-16, 23:09 #1 (permalink)
camuro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 25-07-11
Bulunduğu yer: Sakarya
Mesajlar: 1,020
camuro is an unknown quantity at this point
camuro camuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
camuro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 25-07-11
Bulunduğu yer: Sakarya
Mesajlar: 1,020
camuro is an unknown quantity at this point
Standart Muharrem Ayı İlk Günü Yapılacaklar

Muharremin ilk günü çok mübarek bir gündür. Hatta İbni Abbas (radıyallahu anhuma) dan rivayete göre Allahu Teala nın Fecr Suresi'nin ilk ayeti kerimesinde yemin ettiği sabah, senenin ilk sabahı olan Muharrem'in ilk günü sabahıdır.

1- Rivayete göre: " Muharremin ilk günü üç yüz altmış kere Ayetel Kürsü okuyan ve her birinin başında besmele çeken ve bu sayıyı tamamladıktan sonra:

اَللَّهُمَّ يَا مُحَوِّلُ الْأَحْوَال ِ حَوْلَ حَالِيٍّ إِلَى أَحْسَنَ الْأَحْوَالِ بِحَوَلِكَ وَقُوَّتُكَ يَا عَزِيزُ يَا مُتَعَالٍ ، وَصَلَّى اللَّهُ عَلَى نَبِيِّنَا مُحَمَّدٍ وَ صَحِبَهُ وَسَلَّمَ

'Allahümme yâ muhavvilel ehvali havvil haliye ila ahsenil ehval bi havlike ve guvvetike ya azizu ya müteal, sallallahu ala nebiyyina muhammedin ve sahbihi ve sellim

Ey halleri değiştiren Allahım kendi kuvvetin ve kudretinle benim halimi hallerin en güzeline çevir Ey ulu ve ey yüce (Duamızı kabul eyle) Allahu teala Efendimiz "sallallâhu aleyhi ve sellem" e ve ali ashabına salat ve selam eylesin" diye dua eden kişi istemediği her şey den korunur Bu böylece denenmiş ve doğru çıkmıştır.

2-Rivayete göre: "Her kim muharremin ilk günü kağıda yüz on üç besmele yazar da onu üzerinde taşırsa ömrü boyunca ona istemediği bir şey ulaşmaz

3- Her kim evinden ocağından eziyet veren böcekleri ve haşeratı uzaklaştırmak istiyorsa, muharremin ilk gününde A'raf Suresi'nin 97-99: ayeti kerimelerini bir kağıda yazıp, sonra onu suyla bozarak evinin ocağının dört bir tarafına o suyu seperse Allahu Teala nın izniyle bütün zararlı mahlukattan emin olur

Muharrem Ayı Namazları

1- Muharremin ilk gecesinde her rekatta bir Fatiha, on Ayetel kürsü ve on ihlas okuyarak on rekat kılınır sonra ellerini kaldırarak kendisi anne babası ve tüm inanan erkeklerle kadınlar için istiğfarda bulunduktan sonra

بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
وصلى تعالى على سيدنا محمد وعلى آله وصحبه وسلم
اَللّـهُمَّ ما عَمِلْتُ فى هذِهِ السَّنَةِ مِنْ عَمَل نَهَيْتَنى عَنْهُ وَلَمْ تَرْضَهُ وَنَسيتَهُ وَلَمْ تَنْسَهُ وَدَعَوْتَنى اِلَى التَّوْبَةِ بَعْدَ اجْتِرائى عَلَيْكَ اَللّـهُمَّ فَاِنّى اَسْتَغْفِرُكَ مِنْهُ فَاغْفِر لى وَما عَمِلْتُ مِنْ عَمَل يُقَرِّبُنى اِلَيْكَ فَاقْبَلْهُ مِنّى وَلا تَقْطَعْ رَجآئى مِنْكَ يا كَريمُ.
وصلى تعالى على سيدنا محمد وعلى آله وصحبه وسلم


Bismillâhir rahmânir rahîm

ve sallallâhu teâla alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihî ve sellem

''Allahümme mâ amiltühü fî hâzihîs-seneti mimmâ neheytenî anhü ve lem terdahû ve nesîtühû ve lem tensehû ve halümte aleyye ba'de kudratike ala ukúbetî ve deavtenî ilet-tevbeti minhü ba'de cerâetî alâ ma'sıyetike, Allâhumme fe innî estağfiruke minhü fağfirli vema amiltü fîhi min amelin terdahû ve vead-tenì aleyhis-sevâb, fe’es’elükallâhümme yâ kerîmü yâ zel celâli vel ikrâmi en takbelehû minni ve lâ takda’a recâ’î minke yâ kerîmü ve sallallâhu teâla alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âlihi ve sahbihî ve sellem

Ey Allah'ım! Senin razı olmayıp beni nehyettiğin şeylerden bu sene her ne yaptıysam ben onların bir kısmını unuttum..Sen ise hiçbirini unutmadın. Üstelik bana ceza vermeye kadirken mühlet verdin.ve ben sana karşı gelme cüreti göstermişken beni tevbeye davet ettin..Ey Allah'ım! Ben bütün bunlardan dolayı senden mağfiret diliyorum.Beni bağışla ,Ey Kerem Sahibi..Ey Celal ve İkram sahibi! Senden razı olup bana sevap vaad ettiğin hangi amelleri bu sene işlediysem,Senden dilerim ki onları kabul edesin ve senden ümidimi kesmeyesin..
Ey Kerem sahibi kabul eyle! Efendimiz Muhammed'e ve ve al-i ashabına salat-ü selam eyle" derse şeytan:
"Biz bir sene yorulup bu günahları işlemek için bunca zahmet çektik, o ise bir anda hepsini sildirdi" deyip yüzüne toprak saçarak kaçar" duası okunur


Her kim bu duayı namazın akabinde bir kere dahi okursa Allahu Teala o kuluyla kendi arasında bulunan bütün günahları bağışlar, o kişinin amellerini kabul eder ve şeytan: Vay başımıza gelenlere! Bir senelik yorgunluğumuzun tümü şu anda boşa gitti der"


2- Üç selamla altı rekat kılınır Her rekatta Fatiha suresinden sonra bir kere Ayetel Kürsü, on bir kere ihlas suresi ve yirmi üç kere şu tesbih okunur

سُبْحَانَ الْمَلِكِ الْقُدُّوسِ سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّنَا وَرَبُّ الْمَلاَئِكَةِ وَالرُّوحِ

"Subhanel melikil guddüs subbuhun guddusun rabbüna ve rabbül-melaiketi verruh"

3- Muharremin ilk gecesi gece yarısından sonra kalkıp Allah rızası için dört rekat namaz kıldıktan sonra kıbleye yönelerek oturup tam bir itikad ve hulusu vicdan ile bin bir defa Duha suresi okuyan ve sonrasında "Ya rabbi bu sure-i şerife hürmetine vu bu ayeti kerime ile hitap edilen Rasulü Ekrem hürmetine bu seneyi benim evladu ıyalim hakkında mübarek ve mesud kıl" diye dua eden kimse o senenin sonuna kadar rızık ve geçim hususunda sıkıntıya düşmez.

İlk Gün Namazları

1- Muharremin ilk gününde dilediği surelerle iki rekat kılan, daha sonra ellerini kaldırarak:

"اللهم أنت ربي قديم وهذه سنة جديدة فأسألك من خيرها وأعوذ بك من شرها وأستكفيك مؤونتها وشغلها، يا ذا الجلال والاكرام! اللهم أنت الأبدي القديم وهذه سنة جديدة أسألك فيها العصمة من الشيطان والعون علي هذه النفس الأمارة بالسوء والاشتغال بما يقربني اليك يا ذا الجلال والاكرام "

Allahumme ente rabbi gadimu ve hazihis senete cedid, Fe'eselüke min hayriha ve euzü bike min şerriha, ve estekfike meu'neteha ve şuğleha ya zel celali vel ikram Allahumme entel ebediyyul gadim,ve hâzihî senetün cedîdetün. Es'elüke fîhe'l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bissûi vel-iştiğâle bimâ yugarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm.

"Ey Allah sen kadim (evveli olmayan) bir rabbsin. işte bu yeni senedir Ben senden, bu senenin hayrından istiyorum, şerrinden de sana sığınıyorum Ey celal ve ikram sahibi!
Ey Allah sen ebedisin kadimsin (başlangıcın ve sonun yoktur) İşte bu yeni senedir Ben bu sene senden dilerim ki beni şeytandan koruyasın, kötülüğü çokca emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin Ey celal ve ikram sahibi!" duasını okuyan kişi için Allahu Teala bir melek görevlendirir ki, o melek şeytanı o kişiden uzaklaştırır, Allahu Teala nefsine karşı hareket etme hususunda ona yardım eder, razı olduğu işlere onu muvaffak kılar ve bütün işlerinde o kişiye kolaylıklar ihsan eder."


2- Güneş doğduktan (işrak vakti girdikten) sonra iki rekat namaz kılınır Her rekatta Fatiha suresinden sonra Kuranı Kerimden kolaya gelen kısım okunur Selam verdikten sonra da yedi kere:

" لا إله إلا الله" La ilahe ilallah kelime-i tayyibesi zikredilir.


kaynak: Arifan Yayınları
camuro isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 28-09-16, 11:52 #2 (permalink)
eylül84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 03-10-13
Mesajlar: 199
eylül84 is an unknown quantity at this point
eylül84 eylül84 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
eylül84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 03-10-13
Mesajlar: 199
eylül84 is an unknown quantity at this point
Standart

Allah razı olsun camuro aradığım bilgileri paylaşmişsin emeğine sağlık
eylül84 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 28-09-16, 23:12 #3 (permalink)
 
Üyelik tarihi: 14-02-13
Mesajlar: 867
Prensess is an unknown quantity at this point
Prensess Prensess isimli Üye şuanda  online konumundadır

 
Üyelik tarihi: 14-02-13
Mesajlar: 867
Prensess is an unknown quantity at this point
Standart

Eline sağlık
herzaman ki gibi paylaşımlar in muhteşem
allah razı olsun
Prensess isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Muharrem Ayı Zikirleri camuro Lahutiye Forum Zikirleri 10 30-09-17 19:40
Muharrem Ayı İbadet eylül84 İslam Dini Bilgiler 0 14-10-15 17:26
muharrem ayı şimşek Önemli Hafta Ve Günler 1 15-11-13 14:08


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 13:48.

Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
 

Hakkımızda

"Türkyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesine Hoş Geldiniz"

 

Lahutiye

Türkiyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesi.

Copyright © 2017