son mektub

Bu konu Prensess tarafından 6 sene önce açıldı, 292 kere okundu ve 7 Cevap verildi.
Prensess
SÜPER MODERATÖR
Üyelik Zamanı: 9 sene önce
Konu Sayısı: 22
Yanıt Sayısı: 864
6 sene önce

Arkadaslar

cok değerli levent Kırca hayatini kaybetti.
kircanin yazdığı son mektubu sizinle paylasmak istedim.allahu teâlâ ona rahmet etsin mekanini cennet eylesin inşallah. Aylesine de sabur verin.

daha güzel bir dünyada görüşmek dileğiyle. ….

SON MEKTUP

Geçtiğimiz hafta Bodrum Türk Filmleri Haftası kapsamında Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Kırca, İstanbul’da devam eden tedavisi nedeniyle törene katılamamış, yerine katılan oğlu Oğulcan Kırca, babasının tören için yazdığı mektubu okumuştu.

İşte Levent Kırca’nın sevenlerine son mesajı…

“1974’de TRT ile girdim hayatınıza. O günden bu yana baya bir zamanınızı aldım. 41 yıl… Yürekten teşekkür ederim, anılarınızda bana yer açtığınız için.

Hayatımda sayısız ödül aldım. Renk renk, biçim biçim. Altından olup da bir şey ifade etmeyeni de var, tenekeden olup da paha biçilmezi de. Aldığım ilk bir kaç ödülü çalışma masamın üstüne koydum. Çalışacak yer kalmayınca camlı bir dolaba koydum. Dolap isyan edince odamı onlara tahsis ettim. Evi istila ettiklerinde ise sokakta kaldım.
Arada bir onları ziyaret ettiğimde hiç dertleri olmadığını gördüm. Üzerlerindeki toza rağmen şikayet edeni yoktu. Hepsi yerini biliyordu. Birbirlerine saygılılardı. Hiç kavga etmediler. Birbirlerini yemediler. Bir arada mutlu mesut geçindiler. Altından da olsalar, tenekeden de olsalar, hepsi birer ödüldü. Hepsi eşitti.

“İNSAN OLARAK BİRBİRİMİZİ SAHİPLENMEK, BİRLEŞEBİLMEK İÇİN UZAYLILARIN DÜNYAYI İSTİLA ETMESİ Mİ GEREKİR”

İki kardeş bir çorap yüzünden kavga edebilirler. Ama komşunun çocuğu sorun çıkardığında iki kardeş birlik olur. Ev sahibi ile kiracı arasında problem olduğunda, bina yıkılacaksa birlik olurlar. O öbürünün tepesinden halı sarkıttığında kavga eden komşular, mahalle maçlarında birlik olur. Hacısı, ateisti takımı gol attığında sarılır, ağlarlar. Düşman ülke sana savaş açtığında ülke birlik olur. Toprağım dediğin adamın her işine koşarsın. Memlekette yüzünü bile görmek istemediğin, başka şehirde canın, memleketlin olur. Toprak aynı toprak, biraz tozlu, biraz killi. Su aynı su, biraz berrak, biraz kireçli. İnsan olarak birbirimizi sahiplenmek, birleşebilmek için uzaylıların dünyayı istila etmesi mi gerekir?

Güzellikler paylaştıkça değerlenir, kötülükler çoğaldıkça kanıksanır.

Geçmişlerimiz ve benim jenerasyonumdaki insanlar için, eskiler her zaman daha güzel gelmiştir insana. Daha sağlıklı, daha diri, daha dertsiz gelmiştir. Daha adaletli, daha umutlu gelmiştir.

Eski zamanlar; “Ah o eski zamanlardır”

Bu mektubumu sizlere değerli bir film festivali vesilesiyle yazıyorum. O yüzden benim için yeri çok ayrı olan bir yönetmenden alıntı yapmakta sakınca görmüyorum. Woody Allen’ın Midnight in Paris filminde zaman atlamaları vardır. Film günümüzde başlar, basit ama fantastik bir yöntemle sürekli geçmişe gider. Filmde o geçmiş dönemler içerisinde Ernest Hemingway, Dali, Picasso, T.S. Elliot, Edgar Dega, Luis Bunuel gibi önemi tartışılmaz insanlara rastlarız. Hepsi, hangi dönemde yaşıyor olurlarsa olsun, kendi geçmişlerinin her zaman daha iyi olduğunu ve ona özlem duyduklarını belirtirler. Hepsinin ağzından “Ahh, o eski zamanlar” cümlesini bir kez duyarız. Filmin ana önermesi ise sonunda en güzel ânın, içinde bulunduğun, yaşadığın an olduğunu belirtir.

Yaşadığımız şu an..

Şuan.. Elinizden yaşam boyu onur ödülünü alıyorum. Ödül vermek onore etmektir. Almaksa onore olmak. Düşünüp, cesaret edip, birşeyi hayata geçirdiğinizde, birileri için değer görüyorsa, sizi ödüllendirirler. Bunun karşılığı maddi karşılığından büyüktür. O işiniz için ödül alırsınız. Yaşam boyu onur ödülü ise, yaşamda yaptıklarınızın, varlığınızın ya da amacınızın topyekün mükafatlandırılması gibidir. Bu ödülün anlamı benim için çok büyük.

Bu ödülü de eve götüreceğim. Ama diğer ödüllerin arasında baş köşeye koymayacağım. Ödülsen ödüllüğünü bil. Diğerleri neredeyse oraya, yanlarına koyacağım. O da onlarla birlikte tozlanacak. Onlardan biri olacak. Yaşam boyu onur ödülü de olsan, cumhur’iyet altını da olsan, kimseye ayrı gayrı yapamam. Diğerleri tozlu raflarda dururken, sana saray şeklinde dolap yapmayacağım. Çünkü ödül de olsan, sana hak ettiğin anlamı veren içinde bulunduğu dolabın büyüklüğü ya da şekli değil, bizim sana verdiğimiz değerdir.

İster misin şimdi böyle dedim diye, bu ödül beni mahkemeye versin?

Güzel şeyler paylaşabildiysek sizinle, ne mutlu bana. Benim jenerasyonumda bir insan çabalarının meyvesini görememe durumuna mı üzülmeli, yoksa daha kötülerini yaşamayacak olduğu için teselli mi bulmalı şuan bilemiyorum.

Yine Woody Allen, ”Bir yönetmenin en büyük hatası, bu kötü senaryoyu çekerek adam ederim demesidir” der. Siz de yönetmensiniz. Ailenizi yöneten, işinizi yöneten.. Etrafınızı yöneten. ”Şu an”, yöneten. Birlik verip bu senaryoyu değiştirin ki, filminiz de iyi olsun.

Dik durun… Adil olun, sabırlı olun, enerjinizin sirayet etmesine müsaade edin.

Daha iyi bir dünyada görüşmek ümidiyle.

Atatürk’le kalın,

cumhuriyetle kalın,

hoşçakalın!!

CiciPeri
SÜPER MODERATÖR
Üyelik Zamanı: 8 sene önce
Konu Sayısı: 30
Yanıt Sayısı: 4019
6 sene önce
Allah rahmet eylesin cocukken cok guldururdu bizi,Allah onun yuzunu guldursun insallah
Halll
Üyelik Zamanı: 7 sene önce
Konu Sayısı: 2
Yanıt Sayısı: 141
6 sene önce
Allah rahmet eylesin. Çınarlar tek tek yıkılıyor,,,,,,,,,
aritmaci
SÜPER MODERATÖR
Üyelik Zamanı: 7 sene önce
Konu Sayısı: 11
Yanıt Sayısı: 1262
6 sene önce
Yahu konusmayim diyorum dayanamiyorum. Adam yasadi öldü gitti. Dogrulari da onun yanlışları da onun. Biz onun skeçleri ile büyüdük. Dinsiz dediler Ateist dediler kominist dediler. Adam bence adam gibi adam dı. Seveni de vardı sevmeyeni de ama neticede Devlet ten ödül almış bir halk sanatçısıydı. Akit gazetesinin verdiği habere bak. Ünlü Alkolik Tiyatrocu Levent Kırca Öldü. Böyle haber mi olur? Din yanlısı bir gazete böyle yaparmı? Yarabbi sen herkesin kalbine göre ver.
zeinarda
ADMINISTRATOR
Üyelik Zamanı: 10 sene önce
Konu Sayısı: 817
Yanıt Sayısı: 18465
6 sene önce
İnsanoğlu erişemediği herşeye pis der,kendisi gibi düşünmeyeni en kötü ithamlarla yaftalar......Kendisi gibi düşünmeyen,kendi inancını paylaşmayan herkesi çamurlara bulayıp zincirlere vursa da nasıl ki altın çamura düşmekle değerinden kaybetmezse çamurlara bulanıp zincirlere vurulanlar da değerinden kaybetmez.... Fikirleri düşünceleri her daim güneş gibi parlar.... Ateist ya da dinsiz mi dediniz???? Daha bir kaç gün önce başkentimizi kan gölüne çevirenlerin kendilerini müslüman ve inançlı olduklarını iddia ettiklerini unutmayın... İnançsız mı dediniz;ortadoğuda,afganistanda,pakistanda masum insanların kafalarını kesen müslümanlar çok mu inançlı?????? Alkolik mi dediniz;unutmayın ki bu dünyadaki uyuşturucu trafiği şeriatla yönetilen ülkelerin kendilerini müslüman olarak tanıtan insanları tarafından yönetiliyor.....Gencecik çocuklarımız onlar tarafından zehirleniyor..... Levent Kırcaya <> demelerinin tek nedeni yok etmeyeve unutturmaya çalıştıkları ulu önderimiz ATATÜRK'ümüze alenendil uzatamadıkları içindir....Zira kendi aralarında ona da alkolik diyorlar... Ve Levent Kırca Atatürk ve cumhuriyet sevdalısı bir sanatçımızdı... Onun kişiliğinde onun ve onun gibi düşünenlerin değer verdikleri insanlara ve kavramlara çamur atma çabasındalar.... Sevgili Levent Kırca güle güle git,cumhuriyetimizin yetiştirdiği müstesna bir sanatçı olarak yokluğunu her zaman hissedeceğiz... Rabbim yolunu ışıklı eylesin,ahirette yüzünü güldürsün.....
eylül84
Üyelik Zamanı: 8 sene önce
Konu Sayısı: 12
Yanıt Sayısı: 187
6 sene önce
Allah rahmet eylesin genel olarak Türkiye'de ki herkesin yüzünü en az bir kez güldürmüştür
ezgilim
Üyelik Zamanı: 8 sene önce
Konu Sayısı: 85
Yanıt Sayısı: 2206
6 sene önce
Yaşamı boyunca olduğu gibi ölürken de Atatürk diyen, Cumhuriyet diyen, adalet diyen kocaman yürekli adam....Mekanın cennet olsun. Biz seni sevmiştik, çocukluğumuz kadar.......
satelcom
Üyelik Zamanı: 10 sene önce
Konu Sayısı: 42
Yanıt Sayısı: 145
5 sene önce
Çok değerli ve dürüst bir mücadele adamı ,dava adamı ve bir sanatçıydı.Mekanı cennet olsun.
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 22074 Kayıtlı Üye
  • 16498 Konu
  • 143680 Cevap
  • Son Üye benlancaster2
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)
  • SÜPER MODERATÖR (9)
  • MODERATÖR (1)