Ayakkabı Seçerken Ayak Sağlığı Ne Durumda?

Bu konu gizlim tarafından 9 sene önce açıldı, 576 kere okundu ve 2 Cevap verildi.
gizlim
Üyelik Zamanı: 9 sene önce
Konu Sayısı: 13
Yanıt Sayısı: 0
9 sene önce

Ayak problemlerinin önemli bölümü, ayakkabı seçiminden dolayı ortaya çıkıyor. Bilinçli ayakkabı seçimi ise yaşam süreci içinde oluşabilecek bazı Sağlık problemlerini engelleyebiliyor. Özellikle sivri burunlu ayakkabıları sağlıklı bulmayan uzmanlar, ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gereken hususları anlatıyor.
Ayak sağlığı için, öncelikle ayağın şekline uygun ayakkabılar seçmeye özen göstermek gerekiyor. Rast gele, “Sonradan genişler” düşüncesiyle alınan ayakkabıların Ayak sağlığını olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar; bazı ayakkabıların basma bozukluğu, tırnak batması, ayak mantarı, nasır, parmaklarda şekil bozukluğu, yorulma, bilek burkulması, ayak, bacak ve bel ağrısına neden olabildiğini bildiriyor.
Ayakkabı seçerken model ve renkten önce ayakkabının rahatlığına, doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen gösterilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, ayakkabı satın alan kişinin en uzun parmağı ile ayakkabının ucu arasında en az 2 santim boşluk olmasına dikkat etmesi gerektiğini bildiriyor. Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabıları birçok sağlık probleminin davetiyesi olarak nitelendiren uzmanlar, ayakkabı seçerken kişinin çalışma koşullarını da göz önünde bulundurması gerektiğinin altını çiziyor.
Uzmanlar, ayakkabı satın alırken dikkat edilmesi gereken hususları şöyle sıralıyor:
Bir çift ayakkabının tekleri arasında herhangi bir şekil, işçilik, renk, boyut farkının bulunmamasına dikkat edin, ayakkabının her ikisini de mutlaka deneyin.
Ayakkabının içini elle kontrol ederek astar ve benzeri kısımlarda ayağı rahatsız edici kırışıklıklar bulunmadığından emin olun.
Dikiş uçlarının bitim yerlerinin sağlam olmasına, dikiş hatalarının bulunmamasına dikkat edin.
Ayakkabıların ayakla temas eden kısımlarında sentetik malzeme kullanılıp kullanılmadığını kontrol edin; çünkü sentetik malzemeler Hava geçirmez, hava geçirmeyen malzemeler de ayak sağlığı için zararlıdır.
Yazın tabanı kösele, kışın ise tabanı sentetik (PVC, termoplastik, kauçuk gibi) Maddelerden üretilmiş, üst bölümünün derisi yumuşak olan ayakkabıları tercih edin.
Ayakkabı astarının boya verip vermediğini, parmağınızı ıslatıp astara sürerek tespit edin.
Ayakkabıların iç tabanlarının ayağın doğal şekline uygun olmasına dikkat edin. Yüksek ökçeli ve sivri burunlu ayakkabıların bu tanıma uygun olmadığını unutmayın.
Nubuk, süet gibi çabuk kirlenen ya da boyası çabuk soyulan maddelerden üretilmiş ayakkabıları satın alırken ve kullanırken iklim koşullarını göz önünde bulundurun.
Çocuk ayakkabısının arkasının sert, önünün esnek olmasına, burun bölümünün ise parmakları sıkmamasına dikkat edin.
İnsan ayağının Hacmi Gün boyunca genişler. Bu nedenle, ayakkabınızı öğleden sonra satın almaya özen gösterin.
Satın almayı düşündüğünüz ayakkabının bulunduğu kutunun üzerinde; imalatçı firmanın ticaret unvanı, kısa adı, adresi ve tescilli markasını, ayakkabının sınıfı, rengi, numarası ve “Bu ayakkabının ayakla temas eden kısımlarında suni malzeme kullanılmamıştır” ibaresini, imal tarihini, parti, seri ve kod numaralarından en az birini arayın.
İHA

ezgilim
Üyelik Zamanı: 9 sene önce
Konu Sayısı: 85
Yanıt Sayısı: 2206
7 sene önce
uygunsuz ayakkabılar erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla problemlere neden oluyor..kemik çıkıntısı denilen olay, bugün hemen her kadında mevcuttur ve ameliyata kadar gidebilen ağrılar meydana getirir..
Andaç
Üyelik Zamanı: 7 sene önce
Konu Sayısı: 0
Yanıt Sayısı: 7
7 sene önce
Zeinarda, öncelikle geçmiş olsun. Ameliyat olduktan sonra nasıl cesaret edip de tekrar topuklu ayakkabı giymeye başladınız? :biggrin[1]: Cesaretinize hayran kaldım.
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 22615 Kayıtlı Üye
  • 16512 Konu
  • 143760 Cevap
  • Son Üye Burak16
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)
  • SÜPER MODERATÖR (9)
  • MODERATÖR (1)