Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 29-10-15, 11:57 #1 (permalink)
halukgta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 12-04-14
Bulunduğu yer: Balıkesir
Mesajlar: 158
halukgta is an unknown quantity at this point
halukgta halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
halukgta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12-04-14
Bulunduğu yer: Balıkesir
Mesajlar: 158
halukgta is an unknown quantity at this point
Standart Ruhban Sınıfı Ve Yaptığımız Yanlışlar.

Bugünkü yazımın konusu, ruhbanlık üzerinde olacaktır. Bizler Müslüman olarak, bizim inancımızda ruhbanlık yoktur deriz. Gerçekten de bugün yaşanan İslam inancında, ruhbanlık yok mu sizce? Gelin önce ruhbanlık ne anlama geliyor, onu anlamaya çalışalım. Daha sonrada kendimizi, bu konuda sorgulayalım.

Ruhbanlık sınıfı, başta Hristiyanlıkta ön plana çıkmakla birlikte, birçok inançta görülmektedir. Bu sınıf dini, topluma anlatmakla görevli olduklarını, hatta bu dünyada Allah ın temsilcileri olarak, Allah ile kulları arasında aracı olduklarına inanırlar. Hristiyanlıkta çok önemli bir yeri olan Papa, bu dünyada Allah ın temsilcisi olarak görür kendisini. Papa ve kilisedeki papazlar, Allah dan aldığı yetkilerle, insanların günahlarını bile bağışladıklarına inanırlar. Bir başka deyişle ruhban sınıfı diğer insanlardan imtiyazlı, dini tek ellerinde bulunduran ve istedikleri gibi şekillendiren, ALLAH İLE KULU ARASINDA, ARACI OLAN BİR SINIFTIR.

Gelelim İslam inancına. Kur’an İslam dininde, hatta Allah ın gönderdiği tüm kitaplarda, ruhban sınıfının asla olmadığını, bunu kendilerinin uydurduklarını söylemiştir. Kur’an a birlikte bakalım.

Hadid 27: Sonra onların ardından da peygamberlerimizi gönderdik. Meryem oğlu İsa'yı da onların ardından gönderdik ve ona İncil'i verdik. Ona uyanların kalplerine şefkat ve merhamet duyguları koyduk. RUHBANLIĞI İSE KENDİLERİ UYDURDULAR. BİZ ONU KENDİLERİNE YAZMADIK. Ancak onlar Allah'ın rızasını kazanmak arzusu ile bunu yaptılar; AMA BUNA GEREĞİ GİBİ DE UYMADILAR. Onlardan da inananlara ödüllerini verdik. Onların çoğu yoldan çıkmışlardır. (Bayraktar Bayraklı meali)

Ayete baktığımızda, asla ruhban sınıfı diye bir sınıfın olmadığını, bunları kendilerinin uydurduklarını söylüyor. İlk önceleri iyi niyetle başlayan bu çabalarının, daha sonra kötü amaçlara yöneldikleri özellikle vurgulanmaktadır. Aşağıdaki ayet konuyu, daha iyi açıklıyor.

Tevbe 34: Ey iman edenler! HAHAMLARDAN VE RAHİPLERDEN BİRÇOĞU İNSANLARIN MALLARINI HAKSIZ YOLLARDAN YERLER VE ALLAH'IN YOLUNDAN ALIKOYARLAR. Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar yok mu, işte onlara elem verici bir azabı müjdele! (Bayraktar Bayraklı meali)

Demek ki önceleri iyi niyetle başlayan bu çabalar, daha sonra şahsi menfaatlerin ağır basmasıyla, haham ve rahiplerin birçoğu, toplumu çıkarları doğrultusunda, Allah ın gerçek yolundan alıkoydukları belirtiliyor. İşte burası çok önemli. İNSANLARA DİNİ ANLATTIĞINI SÖYLEYEN BU KİŞİLER, ASLINDA ALLAH IN YOLUNDAN TOPLUMU SAPTIRIYORLAR. Bu uyarıyı yapan Rabbimizi, lütfen bugün bizler, dikkatle anlamaya çalışalım ki, kıssadan hisse alabilelim. Bugün günümüzde, bizlere dini anlattığını söyleyenlerin genel çoğunluğu da, aynı menfaatlerle toplumu aldatmıyor mu? Günümüzde hem maddi, HEM DE SİYASİ ÇIKARLAR İÇİN DİN, öyle bir kullanılıyor ki, toplum eğriyle doğruyu ayıramaz olmuş.

İŞTE RUHBAN SINIFI, ONUN İÇİN TEHLİKELİ VE ALLAH BÖYLE BİR SINIFI, ONUN İÇİN EMRETMEDİM BEN DİYOR. Ne yazık ki bizlerde Kur’an dan ders alamadığımız için, aynı hataya düşerek ruhban sınıfını bizlerde yarattık.

Geçmiş günlerin birinde televizyonda, bir İlahiyatçı; DİNİ HERKES ANLATIYOR, KONUŞUYOR, BIRAKINDA BU İŞİ BİZLER YAPALIM, BU İŞ BİZİM İŞİMİZ DEMİŞTİ. O günden beri bu sözleri hiç unutamam. Demek ki bizler İslam dininde, ruhban sınıfı istediğimiz kadar yok diyelim, aslında çok açık ve güçlü bir ruhban sınıfını bizler ellerimizle yarattık. Kendi aramızda da hep konuşuruz, bizler dini bilemeyiz, Kur’an dan anlayamayız ****larımıza, şeyhlerimize soralım deriz. HANİ BÖYLE BİR SINIF YOKTU? Tabi toplumu bu duruma getirenler, hükümranlığını sürdürmek isteyen din simsarcılarıdır. Onları fark edemediğimiz sürece, bu aldatmaca, sömürü devam edecektir.

Çok duymuşsunuzdur, din adına FETVA VERME MAKAMINDAN BAHSEDERİZ. Halbuki İslam dininde din adına fetvayı, emri Allah dan, yani KUR’AN dan başka kimse veremez diyor. HÜKÜM YALNIZ ALLAH IN DIR diyen, Rabbimizi duyan bile yok. Dini birilerinin sözleri ile değil, yalnız Allah ın Kur’an da ki emirleriyle yaşamamız gerekir. Kur’an ayetleri kişilere göre, asla esnetilemez ya da görmezden gelinemez. Ama yaşantımızda bunun tam tersini yapıyoruz. Onun içinde Allah, dinde sakın bölünmeyin dediği halde dinde bölünüp, mezheplere ayrıldık. Yetmedi, bir birimize düşman olduk.

İçimizde yarattığımız ruhban sınıfının, Hıristiyan ve Yahudilerden hiç farkı yok. Onlar günahlarını papazlara, hahamlara bağışlatmaya çalışırken, bizlerde edindiğimiz kendi yarattığımız ruhban veli, şeyh, efendilerimizden şefaat bekliyoruz. ŞEYHİ, VELİSİ OLMAYAN CENNETE GİDEMEZ DİYEN BİR DÜŞÜNCENİN, PAPANIN YA DA PAPAZLARIN, GÜNAHLARI BAĞIŞLAYIP, CENNETİ VAAT ETMESİNDEN NE FARKI VAR?

Allah din ve iman adına, hiç kimseyi kulu ile arasında aracı yapmamıştır. Hatta Kur’an da elçisine hitaben; Kur’an ı tebliğ etmek sana, hesap sormak bana düşer, KULUMLA BENİM ARAMDAN ÇEKİL DİYEREK, Allah ile kulu arasında, elçisi dâhil, hiç kimsenin olamayacağını özellikle belirtmiştir. Peki bizler, böyle mi yaşıyoruz inancımızı?

Hepimiz bu dünyada imtihandayız. İmtihan olacağımız ve sorumlu olduğumuz kitabında yalnız Kur’an olduğunu Allah söylüyorsa, din adına hala aracılar edinerek, veliler, şeyhler, efendiler edinenlerin, ALLAH IN AYETİNDE UYARDIĞI GİBİ, ALLAH IN YOLUNDAN SAPTIRILACAKLARI, KAÇINILMAZ OLACAKTIR.

Değerli din kardeşlerim. Allah özellikle ruhban sınıfının dinde olmadığını söylüyor ve sakın sizleri Allah ile aldatmasınlar diye de bir çok kez uyarıyorsa bizleri, gelin dinimizi ve inançlarımızı birilerinden değil, önce bizler bizzat Kur’an dan anladığımız dilden okuyalım, araştıralım ve üzerinde düşünelim. Daha sonrada elbette, daha iyi anlayabilmek için yardım alalım.

Sizler Kur’an ı anlayamazsınız diyenlere de, Allah ın ayetlerini hatırlatalım ve diyelim ki, Allah yemin ederek, bu kitabı anlayasınız diye sizler için kolaylaştırdım diyor ve bizleri Kur’an dan sorumlu tutuyorsa, BU KUR’AN ASLA ANLAŞILMASI ZOR OLAMAZ. Böyle bir adaletsizliği Rabbimize isnat edenlerden, lütfen uzak duralım.

Kur’an nurlu bir ışıktır. Rabbimiz bizlerin Kur’an ı keşfetmemizi bekliyor. Onu anlama çabası içinde olanlarında, gönül gözlerini açacağını, onların gönüllerini nurlandıracağının müjdesini de bizlere veriyor ve bakın ne diyor.

Casiye 20: Bu (Kur'an) insanların kalp gözünü açan bir nur, kesin bilgi edinmek isteyen bir toplum için de Hidayet ve rahmettir. ( Elmalı Hamdi meali)

Dilerim toplum olarak Allah ın kitabına sarılarak, gönül gözleri açılan, rivayet ve sanı bilgilerden uzak Allah ın en doğru, kesin bilgilerini öğrenme çabasında olan, Rabbin halis kullarından oluruz.

Saygılarımla
Haluk GÜMÜŞTABAK

[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
[Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...]
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 29-10-15, 12:52 #2 (permalink)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 11-10-15
Mesajlar: 8
drconan is an unknown quantity at this point
drconan drconan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 11-10-15
Mesajlar: 8
drconan is an unknown quantity at this point
Standart

Artık güna nedir sevab nedir haram nedir helal nedir hespini karıştırmaya başladık sıkıntı cok buyuk
MUSLAMAN CALMAZ digerleride calıyor diyemez...
drconan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 29-10-15, 13:14 #3 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,807
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,807
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

Alıntı:
drconan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Artık güna nedir sevab nedir haram nedir helal nedir hespini karıştırmaya başladık sıkıntı cok buyuk
MUSLAMAN CALMAZ digerleride calıyor diyemez...
Müslüman çalmaz,gaspeder........
Müslüman çalmaz,sahibinin koruyamadığı malı mülkü uhdesine geçirip(!) korumaya alır.....
Müslüman çalmaz,kaba kuvvetle hakkı olduğunu düşündüğü
yetim malını alır

Örnekleri çoğaltmak mümkün de......ama <<müslüman çalmaz>> ifadesi bana ironi gibi geldi.....

Burada ya çalan kişinin müslüman olamıyacağını anlatmak istemişsiniz ki çaldı diyenin de müslüman olamıyacağını iddia etmeniz bu savı çürütüyor....

O zaman geriye müslüman çalmaz,Allah rızası için el koyar,
allah rızası içişn yapılan bir eyleme de diğer müslümanlar kem söz söyleyemez......

Hangi devirdeyiz kardeşim.........
İnsanın olduğu her yerde müslüman olsun olmasın her türlü
gayri meşru işler ve davranışlar vardır ve olacaktır.....

Hele ki günümüzde modern hırsızın da tut da çocuklarına
hastane parası yapabilmek için adım başı çalana çırpana
rastlarken müslüman çalmaz ifadesini nasıl kullanabiliriz ki.
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 29-10-15, 13:37 #4 (permalink)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 11-10-15
Mesajlar: 8
drconan is an unknown quantity at this point
drconan drconan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 11-10-15
Mesajlar: 8
drconan is an unknown quantity at this point
Standart

valla kısa cumlede bir cok durum cıkarmışsınız helal olsun :)
ornekler cogaltılabilir...
insanlar biliyorda kendi cıkarına kullanıyor artık bilemedim..!!
drconan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 29-10-15, 13:53 #5 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,807
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,807
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

Alıntı:
drconan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
valla kısa cumlede bir cok durum cıkarmışsınız helal olsun :)
ornekler cogaltılabilir...
insanlar biliyorda kendi cıkarına kullanıyor artık bilemedim..!!

Herkesin herşeyi bildiği bir ortamda 3 maymunu oynamak,
ne insanlıkla ne de müslümanlıkla bağdaşır ama dediğin gibi
ben de bilemedim.......
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 29-10-15, 14:19 #6 (permalink)
yehuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 24-03-15
Bulunduğu yer: Kırıkkale 71
Mesajlar: 621
yehuda is an unknown quantity at this point
yehuda yehuda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
yehuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24-03-15
Bulunduğu yer: Kırıkkale 71
Mesajlar: 621
yehuda is an unknown quantity at this point
Standart

Madem kur'an anlaşılır bir kitap hadi açıklayın : ta ha , yasin, Elif lam ra, . Açıklanamaz sır . Allah aşkına doğru düşünün herkes farklıdır bir ayeti 10 kişi 10 farklı yorumlayabilir eğer bu işe açıklık getirecek bir hadis veya akıl olmasa daha fazla karışıklık çıkar, mezhepler İslamın güzelliğidir, eğer mezhepler olmasa şuan herkes kendi aleminde kendi islamını yaşar iyice ayrılık çıkar, ayrıca o fetvayı verenler kuranı hadislerle ve akılla yorumlayıp veriyor. Ve buram buram mealcilik kokuyor yazılarınızı.
yehuda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 29-10-15, 14:37 #7 (permalink)
zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,807
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
zeinarda zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır

zeinarda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 14-09-11
Mesajlar: 18,807
zeinarda isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Standart

Alıntı:
yehuda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Madem kur'an anlaşılır bir kitap hadi açıklayın : ta ha , yasin, Elif lam ra, . Açıklanamaz sır . Allah aşkına doğru düşünün herkes farklıdır bir ayeti 10 kişi 10 farklı yorumlayabilir eğer bu işe açıklık getirecek bir hadis veya akıl olmasa daha fazla karışıklık çıkar, mezhepler İslamın güzelliğidir, eğer mezhepler olmasa şuan herkes kendi aleminde kendi islamını yaşar iyice ayrılık çıkar, ayrıca o fetvayı verenler kuranı hadislerle ve akılla yorumlayıp veriyor. Ve buram buram mealcilik kokuyor yazılarınızı.
Yukarıda paylaşılan konuyu hiç anlamamışsın ya da anlamak işine gelmedi...bazı surelerin başındaki şifre harfleri çözmemiz istenseydi zaten şifreli verilmezdi.....

İslamiyetin mezheplere ayrılması Kur'an-ı Kerimin her mezhebe göre farklı yorumlanacağı anlamına gelmez,sünnette ve uygulamada farklılık gösterir ama Kur'an
asla farklı yorumlanamaz çünkü o Allah kelamıdır ve asla değiştirilemez...

Aklı başında,içinde Allah korkusu taşıyan hiç bir müslüman ayetleri kendi inançlarına göre yorumlayamaz,ancak islamı
yaşadığını iddia eden şer yuvalarının sözde alimleri cahil beyinleri kendi örümcek ağlarıyla sarabilmek için ayetleri saptırıp kendilerince bir din yaratma yoluna giderler ki zaten onlar da kuranda lanetlenmiştir.....
__________________
ÖLÜMle YAŞAMı ayıran çizgi

SİYAHla BEYAZı ayıramaz ki
zeinarda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 29-10-15, 15:31 #8 (permalink)
yehuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 24-03-15
Bulunduğu yer: Kırıkkale 71
Mesajlar: 621
yehuda is an unknown quantity at this point
yehuda yehuda isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
yehuda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 24-03-15
Bulunduğu yer: Kırıkkale 71
Mesajlar: 621
yehuda is an unknown quantity at this point
Standart

İşte dediğin gibi aklı başında vicdanlı insanlar yapmaz. Şimdi şeyhler cemaat önderleri dini istismar edip bağış altında para toplayıp istismar ediyorlar yanacaklar tamam , her müslüman kur'an-ı kerimi okumalı anlamalı din bilgisi konusunda bilgili olup din alimlerinin dediklerini hemen kabul etmeyip akıl vicdan ve kuranla değerlendirmeli tamam, yazı güzel ve uyarıcı tamam "Kur’an ayetleri kişilere göre, asla esnetilemez ya da görmezden gelinemez. Ama yaşantımızda bunun tam tersini yapıyoruz. Onun içinde Allah, dinde sakın bölünmeyin dediği halde dinde bölünüp, mezheplere ayrıldık. Yetmedi, bir birimize düşman olduk." Demek Dini derinlemesine dalan yıllarca çalışıp bilgi edinen imam Azam'ı imam-ı şafi yi ve diğer meshep imamlarını ayrılıkçı fitneci göstermek olur. Halbuki onlar ayrılık çıkarmak için değil birleştirmek için mezhepleri kurdular. Yoksa dediğim gibi daha önce hiç din bilgisi olmayan biri çıkıp kuranı yorumlar ve amel ederse kesin yanlışa düşer daha fazla ihtilaf çıkar, yoksa dedikleri doğru
yehuda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Alt 29-10-15, 17:02 #9 (permalink)
Yasaklı
 
Üyelik tarihi: 11-09-15
Bulunduğu yer: Gecici bir sureligine Dünya
Mesajlar: 138
caucasian is an unknown quantity at this point
caucasian caucasian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklı
 
Üyelik tarihi: 11-09-15
Bulunduğu yer: Gecici bir sureligine Dünya
Mesajlar: 138
caucasian is an unknown quantity at this point
Standart

Bu yazilanlari okuyunca aklima uzun yillar once imam ile yaptigim bir konusma geldi
caucasian isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla

Alt 30-10-15, 10:39 #10 (permalink)
halukgta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ÜYE
 
Üyelik tarihi: 12-04-14
Bulunduğu yer: Balıkesir
Mesajlar: 158
halukgta is an unknown quantity at this point
halukgta halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır
ÜYE
halukgta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 12-04-14
Bulunduğu yer: Balıkesir
Mesajlar: 158
halukgta is an unknown quantity at this point
Standart

Kur'an MUHKEM ayetelerin açık, anlaşılır ve nice örneklerle izah edildiğini söyler. MUHKEM ayetlerde dinin anası, temeli iman adına sorumlu olduğumuz ayetlerdir.

Birde Müteşabihler vardır ki bu ayetler, zamanla anlaşılacak, fark edilecek ayetlerdir. Bunlarda Kur'an ın ne derece güçlü bilgiler verdiğini, Allah katından olduğunun açık kanıtlarıdır.
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile CevaplaAlıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Kapalı


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yaptığımız En Aptalca 5 Şey! zeinarda Lahutiye Cafe 3 29-03-16 22:23
İslamı Yaşarken Büyük Yanlışlar Yapıyoruz. halukgta İslam Dini Bilgiler 0 29-08-14 11:25
Yaptığımız Yanlışa Çarpıcı Bir Örnek. halukgta İslam Dini Bilgiler 0 30-06-14 18:16
Öğretmen ve yeni sınıfı Hun Fıkralar 5 05-04-13 16:21
Hababm Sınıfı SOLAK Sinema Ve Tiyatro 0 25-07-11 11:05


Tüm Zamanlar GMT +2 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 20:26.

Powered by vBulletin® Version kapalı
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
 

Hakkımızda

"Türkyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesine Hoş Geldiniz"

 

Lahutiye

Türkiyenin En Büyük Gizli İlimler Sitesi.

Copyright © 2017