31 Mart 2015

Bu konu vertyucek tarafından 7 sene önce açıldı, 234 kere okundu ve 1 Cevap verildi.
vertyucek
Üyelik Zamanı: 9 sene önce
Konu Sayısı: 15
Yanıt Sayısı: 5
7 sene önce

Eûzubillâhimineşşeytânirracîym – Bismillâhirrahmânirrahîym
Rahman Rahim Allah’ın adı ile başlarım.Alemlerin Rabbı Allah’a hamd olsun.Salât ve selâm, PEYGAMBER EFENDİMİZ’in ve onun pak âlinin ve ashabının tümüne.

Değerli arkadaşlar içinde yaşadığımız ülke,ve dünya geneli çeşit çeşit kaos ve çalkantılarla çalkanıp durmakta.bir taraftan sözde İSLAM’İ terör örgütleri bir taraftan çeşit çeşit fitne…aslında bizler geçmişinden biraz ders alan insanlar olabilsek bu yaşadıklarımızı yaşamayacağız…

Geçenlerde hepimizin okul yıllarından tarih dersinden hatırlayacağımız bir yazıya 31 Mart olayı ile ilgili bir yazıya rast geldim.yazı adeta bana bu günü anlatıyordu.dini değerleri aşağılamalar yüzünden gerilen,pravoke olan dindar insanlar,sokağı kendi siyasi emelleri için karıştıran siyasiler,dinden uzak insanların özgürlük adına çıkardığı olaylar,öldürülen gazeteciler ve algı operasyonları ile karışan,karıştırılan ülkemiz…ama bu yazının çok ilginç ve önemli bir tarafı daha var.yazıyı yazan Prof. Dr. Ahmet Akgündüz 31 martla ilgili okuyacağımız bu yazıda şöyle bir ibare kullanıyor

“Tarihçiler bu olayin, kendi zulümlerini örtmek isteyen Ittihadcilarin, II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesini temin etmek için, Ingiliz Gizli Servisi’nin yardimi ile ve Ingilizlerin aleti olarak tertipledikleri bir hadise oldugunda ittifak etmislerdir.”
Evet yazıyı okuduğunuzda göreceksiniz ki geçmiştede şer odaklarının yöntemleri tıpkı günümüzdeki gibi imiş.bir zaman önce fransada dergi baskını ile dünyaya yaşatılmak istenenler 31 mart vakası ile Osmanlıya çoktan yaşatılmış…

İngilizin,yahudinin v.s’nin oyunlarına gelmek bize ne yarar sağlar? zarardan başka hiçbir şey getirmez tabiki.hani hep kullanılan ve doğru olan bir söz vardır ya bu gemi batarsa hepimiz batarız diye…ama burada günümüzden farklı olan bir ayrıntı var o ayrıntı HAZRETİ İSLAM’I çok iyi bilen bir İSLAM ALİMİ’NİN halkı bilinçlendirme fitneleri önleme çabası…günümüzde BEDİÜZZAMAN RADIYALLAHU ANH gibi bilinçli alim zatlara geçmişten daha çok ihtiyaç var…

İngiliz oyunlarına gelip oyuncak,maşa olmamak kendi ülkemizde ki huzuru kimseye bozdurma-mak,geçmişinden ibret almak niyeti ile bu yazıyı okuyalım.CENAB’I ALLAH CELLE CELALÜH bize acılar yaşatmasın.
Eûzubillâhimineşşeytânirracîym – Bismillâhirrahmânirrahîym

Ve Allah Teâlâ’ya ve Resûlüne itaat edin ve ihtilâfta bulunmayın, sonra devletiniz gidiverir ve sabrediniz. Şüphe yok ki Allah Teâlâ sabredenler ile beraberdir.
8.Sure ENFAL 46.ayet
(ÖMER NASUHİ BİLMNEN RADUYALLAHU ANH vakfı meali)
Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki esirgenesiniz.
49.Sure HUCURAT 10.ayet
(Diyanet vakfı meali)
(kuranmeali.com)

Prof. Dr. Ahmet Akgündüz – Arastirama

31 Mart Vak’asi diye tarihe geçen bu olay, 14 Nisan 1909 tarihine rastlamaktadir. Tarihçiler bu olayin, kendi zulümlerini örtmek isteyen Ittihadcilarin, II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesini temin etmek için, Ingiliz Gizli Servisi’nin yardimi ile ve Ingilizlerin aleti olarak tertipledikleri bir hadise oldugunda ittifak etmislerdir.

Ancak suç, samimi Müslümanlara yikilsin diye, bir kisim dini sloganlar kullanilmis ve “seri’at elden gidiyor” diye dine ve dindarlara hücum planlari hazirlanmistir.

Ittihadcilar, kendilerinin tertipledikleri bu olayi dindarlari mürteciler diye suçlayarak dindara yikmislar ve maalesef kendileri gibi düsünen tarihçileri de kullanarak, bu olayi en büyük irtica olayi diye takdim etmislerdir. Böyle bir tertibi fiiliyata dökmek için hem yeterli sebepler vardir ve hem de memleketin bazi halleri böyle bir fitne için alevlendirici özellik arzediyordu. şöyle ki:


Evvela, 31 Mart Vak’asinin sebepleri nelerdi?
A) Bu olayin asil sebebi, Ittihadcilarin yaptiklari zulüm ve istibdaddi. Ittihadcilar, tam bir zorba kesilmislerdi ve muhaliflerini sokoklarda öldürecek kadar azitmislardi. Mesela, Ismail Mahir Pasa, muhalif gazetecilerden Ahmed Samimi ve Hasan Fehmi Bey Istanbul caddelerinde açikça öldürüldü ve faili meçhuller artmaya basladi.

Sultan Abdülhamid, Mesrutiyen geregi icraya karismiyor ve sadece temsil vazifesini görüyordu. Devlete daha çok hakim olmayi isteyen Ittahadcilar, yabanci devletler tarafindan Abddülhamid’e karsi bir şeyler yapmaya zorlaniyorlardi. Onlar için tek hedef, gölgesinden dahi korktuklari Sultan Abdülhamid idi.

B) Osmanli Devleti’ni yikma planlarinin yapildigi Meclis’teki vekillerin degismesi için, millet tam manasiyla kayniyordu. Ermenistan ve Rum Pontus tartismalariyla ugrasan Meclis’teki vekillerden halk rahatsizdi.

C) Icradan uzak tutularak kösesine çekilmeye mecbur edilen Sultan Abdülhamid’in yeniden devlet ve millet lehine harekete geçmesini arzu edenler vardi. Çünkü Itihadcilar, Ingilizlerin masasi gibi, onu tahttan indirmek için mesgullerdi.

D) Asker siyasete karismisti. Aldigi askeri ve dini terbiyeye aykiri isler yapmaya baslamisti. Mesela Selanik ve Manastir’dan Istanbul’a getirilen III. Orduya ait subaylari fiyakasindan halk ve diger ordu mensuplari yaka silkmeye baslamislardi. Bununla kalmayip Ittihadcilar, Istanbul’u korumakla görevli I. Orduyu tahkir ederek, III.Ordunun Selanik’teki tümeninden nigahbân-i hürriyet ve muhâfiz-i mesrutiyet adiyla avci taburlarini Istanbul’a sevk ettiler.

E) Hasan Fehmi Bey basta olmak üzere, faili meçhul olaylarin artmasi milleti tedirgin ediyordu.

F) Ittihadçilar kendilerine muhalif gördükleri subaylari ve hatta askerleri kadro disi ediyorlardi; açikça bir tasfiye hareketi baslamisti. Bu durum da ciddi bir gerginlik sebebiydi.

G) Hürriyet(özgürlük) adi altinda her türlü ahlaksizlik serbest hale gelmisti. Açikça şer-i serife aykiri isleri yapan Ittihadcilara karsi, halkta ve özellikle de sagini solundan ayiramayan Dervis Vahdet gibi bazi dindarlarda, idareye karsi bir nefret olusmaya baslamisti.

Bütün bu sebeplerin bulundugu bir ortamda, özellikle 24 Temmuz 1908-14 Nisan 1909 tarihleri arasinda, her iki tarafa ait gazeteler, gerginligi artirici yayinlar yapiyorlardi. Partiler, sanki bir iç savas olacak gibi fedai yazmaya baslayan cemiyetler kurmaya basladilar.

Ittihadcilar, zafer sarhosluguyla baski ve zorbaliklarini daha da artirmaya basladilar. Sinirsiz hürriyet anlayisi, askerlere kadar asilandi ve erler subaylara itaat etmez hale geldiler. Dine ve ahlaka aykiri bazi seyler, askerlere telkin edilmeye baslandi. Orduda itaat ve ahlak bozulmaya baslayinca, dinde hassas ama muhakeme-i akliyede eksik olan bazi nâdânlar, iyilik yapiyorum zanniyla bazi fitne tohumlarini ekmeye basladilar.

Hürriyetin yanlis anlasilmasi ve tatbik edilmesi sonucunda, devletin idaresi cahillerin elinde kaldi ve herkes kendi basina hareket eder hale geldi. Istanbul serseri mayinlarla dolu bir hale gelmisti.

Iste Ingiliz Gizli Servisi’nin tahrikleriyle hareket eden Ittihad ve Terakkiciler, 31 Mart 1325 günü yani 14 Nisan 1909 tarihinde, gergin durumu firsat bilerek tertiplerini fiiliyata dökmeye karar verdiler ve III. Ordudan getirdikleri avci taburlarina mensup neferlerin fisegini patlattilar.

Baslarinda tek bir subayin dahi bulunmadigi ve sadece basçavus ve çavuslarin komuta ettigi bu erler, “şeri’at isterüz” deyü isyan ettiler. Ayasofya ve Sultanahmed Camii önlerinden toplanan kalabalik, Sadrazam Hüseyin Hilmi Pasa ile Meclis-i Meb’usan Reisi Ahmet Riza Bey’in azlini ve bütün Ittihadcilarin sürgün edilmelerini istiyorlardi. Yukarida zikredilen sebeplerden dolayi, isyan eden askerlere, basta hamallar olmak üzere her çesit insan karismisti.

Görünürde Ittihadcilara karsi, şeriati ve onun teminati olan Abdülhamid’i kurtarmak için yapilmis bir isyandi. Ancak tamamen Ittihadcilarin ve Ingiliz Gizli Servisi’nin, Abdülhamid’i tahttan indirmek ve bu arada dindar halki da ezerek gözdagi verilmek için yapilmis bir tertipti.

Bu serseri mayin gibi isyan eden askerler, Ittihadcilarin ileri gelenlerinden Ahmet Riza Bey zannederek Adliye Nâziri Nâzim Pasa’yi ve Gazeteci Hüseyin Cahid zanniyla da Milletvekili Emir şekib Arslan Bey’i öldürdüler.

Sultan Hamid, II. Tümen kumandanini çagirarak âsileri dagitmasini istedi; ancak Padisah’in talimatini dinlemeyen komutan Ordu Komutanindan emir almadigini söyleyecek kadar alçalmisti.

Maalesef Ittihadci olan ve sonradan bu haline çok pisman olan Mahmud Muhtar Pasa ise, emir vermemekte direndi. Daha sonra isyan eden bu cahil askerlere, kendileri gibi cahil olan hamallar ve de sagini solundan fark edemeyecek kadar ahmak olan bazi dindarlar da katildi. Zaten Ittihadcilarin muhalifleri de böyle bir firsat bekliyordu. Onlar da akilli hareket edemediler.

Is, çigirindan çikmisti. Bediüzzaman basta olmak üzere, bir kisim akilli Islam alimleri, askerlere ve hamallara, bunun bir oyun oldugunu ve oyuna gelmemeleri gerektigini ikaz ettiler. Hatta Bediüzzaman, bir nutuk ile sekiz taburu itaata getirmisti.

Ittihadcilar, Ingilizlerin aleti olmuslar ve bütün Müslümanlarin ümidi haline gelen Abdülhamid’i indirmekten baska gaye gütmemislerdir. Bu olayi kendileri tertip etmelerine ragmen, israrla bir irtica olayi oldugunu ifade etmeleri, günümüze kadar gelen devlet ile milletin arasini açmak adetinin kötü bir baslangici oldu.

Firsati ganimet bilen Ittihadcilar, olaylar büyüyünce, Selanik’ten Hareket Ordusu adini verdikleri kuvvetleri, Padisah’i kurtarmak gibi yalanci bir sloganla Istanbul’a sevk etmeye basladilar. Bu hareket ordusunun sadece kumandani olan Mahmut şevket Pasa Müslüman ve Türk’tü.

Askerlerin çogu, yagmaci ve Müslüman katili olan Makedonyalilardi. Tam bir çapulcu ordusuydu. Olayin vahametini anlayan Istanbul’daki generaller ve özellikle I. Ordu Komutani Nazim Pasa, Sultan Abdülhamid’e müdahele etmeleri gerektigini anlattilarsa da, Müslümani Müslümana kirdirmayacagini söyleyen Padisah, onlara gerekli talimati vermedi.

I. Ordu Kumandani Nazim Pasa’ya, Hareket Ordusu’na silah çekmemeleri için yemin bile ettirdi. 25 Nisan’da Hareket Ordusu, Yunan ordusu gibi davrandi ve Yildiz Sarayi’ni yagmaladi. Kütüphane disinda Padisah’in altin arabasini bile parçalayip götürdüler. Daha sonra da 27 Nisan 1909’da Meclis-i Umumi’yi toplayarak Abdülhamid’i hal’ kararini silah zoruyla çikardilar.

En önemli ithamlari, 31 Mart Vak’asi’ni tertip etmekle suçlamak idi. Halbuki bu tamamen yalandi. I. Orduya talimat vermemekte direnen Padisah, Müslümani Müslümana kirdirmakla itham ediliyordu.

Kisaca 31 Mart Olayi, Ittihadcilarin tertipledikleri bir fitneydi; ancak muhalifleri olan Kâmil Pasa-zâde Said Pasa, Ismail Kemal Bey, muhalif gazetecilerden Mizanci Murad ve Volkan Gazetesi bas yazari Dervis Vahdeti gibi bazi safdiller de durumdan pasta çikarmak ugruna atese körükle gittiler ve fitne atesini söndürmek yerine daha da alevlendirdiler.

Neticede düsmanlar kâr etti; devlet, millet ve din zarar etti. Çünkü kurulan Divan-i Harb-i Örfî çok masumlari idam sehpalarinda sallandirdi. Din düsmani kesimlerin eline de tam bir irtica sermayesi verilmis oldu. Bediüzzaman gibi allâmeler bile, 31 Mart Olayi ile suçlandilar; ama beraat ettiler.1

*****
Dipnot:
1- Kur’an, Ahmed Bedevi, Inkilap Tarihi ve Jön Türkler, sh. 276 vd.; Osman Nuri, Abdülhamid-i Sâni ve Devr-i Saltanat, c. I, sh. 111; Danismand, Osmanli Tarihi Kronolojisi, c. II; Öztuna, Osmanli Devleti Tarihi, c.I, sh. 616-619; Bediüzzaman Said Nursi, sâr-i Bedî’iyye, sh. 309, 316-317, 324, 395-396, 441; Mektûbât, sh. 429; Badilli, Tarihçe-i Hayat I, sh. 235-260


Kaynak: Yeni Dünya Dergisi
@ Ekrem Yolcu
http://www.enfal.de/31mart.htm


ALLAH’U ALEM (CENAB’I ALLAH CELLE CELALÜH en doğrusunu bilir.)ALLAH’U ZÜLCELALE sonsuz sınırsız istiğfarı tevbe,hamd ve şükür, PEYGAMBER EFENDİMİZ SALLALLAHU ALEYHİ VE SELLEM’E,BÜTÜN PEYGAMBERLERİMİZ ALEYHÜMÜSSELAMLAR’A, EHLİBEYT ve ASHABINA sonsuz sınırsız salatu selam olsun.CENAB’I MEVLA bizi affetsin,bağışlasın mağfiret ve hidayete erdirip orada daim etsin azabından korusun,sonsuz rahmetine ve Cennetine dahil etsin.her türlü şerden daima korusun bizlere darda kalmışlara yardım etsin amin.hakkınızı helal edin selam ve dua ile

NİLÜFER
SÜPER MODERATÖR
Üyelik Zamanı: 8 sene önce
Konu Sayısı: 16
Yanıt Sayısı: 702
7 sene önce
1- Osmanlı son zamanlarında gerçekten hala ilk zamanlarında olduğu gibi halkını düşünen bir kurum muydu? 2- İnanışları sorgulamak, yahudi, ermeni diye ayrıştırmak bize düşmez. Şayet rabbim çeşitliliği sevmeseydi dünyaya şuan sadece müslümanlar sahip olurdu. Her duruşun altında sadece ve sadece kurtlar vadisi aramak aklı yerinde insanların yapacağı birşey değildir. Örneğin, hayatın boyunca sadece dini yayınlar okursan kafanda sadece dini bilgiler olur. Ama örneğin bir dünya klasiği okursan oradaki kültür hakkında da bilgi sahibi olursun. Ben kiliseye gittim, pazar ayinine katıldım diye hristiyan olmadığım gibi, hristiyan bir kişi camiye girince ampul yakıp aydınlanıp müslüman olmuyor. Yukarıdaki yazının paragraf başlarına göz attım. Ve anladığım kadarıyla bol kurtuluş savaşı karalamacası ve asılsız bir yığın iddia... Kaynaklarınız da üzgünüm ama hiç sağlam değil. Saltanat hakkında ne biliyorsunuz? 100 sene önce insanların sosyolojik durumu ne idi? Okuma yazma oranının mesela sadece %2.5 olduğu, ve bu da saltanata yakın ve zengin ailelerin kavuşabileceği bir imkan olduğu hakkında ne biliyorsunuz? Şapka devrimi cumhuriyet döneminde sadece memurların takması gereken bir aksesuar iken, bunu halka mal edip asılsızca bazı kişileri ve kurumları karalamak adı altında bugün hala devam ettiğini, öleni bile rahat bırakmayıp arkasında gıybet ettiğimizi, hatta son bir 5 senedir bunun iyice arttığını gözlemlediniz mi? Size kızmıyorum, bende inandığım değerleri sonuna kadar savunmak istiyorum. Bunun hakkında okuyor, bilgilenmeye çalışıyorum. Ama şunu bir kabul edelim. Şuan içinde bulunduğumuz özgürlük, o zaman içinde bulunulan kısıtlamalardan daha güzel. Mesela, ben açık bir bayanım. Ben Allah'a sonsuz bir inanışla bağlıyım aynı zamanda. Ateist bir dostum da var, said'i nursinin cemaatine hizmet eden bir dostum da var, aynı zamanda ayda bir kez hristiyan arkadaşlarımın pazar ayinlerine de katılırım. Yahudi bir kızla çok sıkı dostum. Hiç biri bana dine davet göstermedi, ben hiç bir zaman onların dinime, devletime müdahale ettiğini de görmedim. Bu yabancıların müslümanlığa savaş açması tezi bana kalırsa tamamen osmanlıdan kalan genlerimizle alakalı. Bizde deli gibi bir yeniçeri olma sevdası var ama neden? İçinde bulunduğunuz düzenin tam olarak nesinden şikayetçisiniz? Birilerinin dini yaşamak istemiyor oluşu sizi neden rahatsız ediyor? Bence özgürlük yemek yemek su içmek gibi birşey. Gerçi bizler hitlerin gaz sobalarından gururla bahsedenlerin çocukları olarak kalmaya devam ettiğimiz sürece bunlar hep kendini tekrarlayacak. Kan yeter artık. Hoşgörü güzeldir. Kimse namaz kılıyoruz diye bizi içeri tıkmıyor. Camiye gidiyoruz diye toplum tarafından yaftalanmıyoruz. Bilhassa benim çocukluğumda sokağımdan hiç küçük kız kaçırılıp tecavüze uğramadı. Veya ben okula hiç annemle gitmedim. Ergenliğimde annem babam beni dışarı göndermek konusunda tereddüt etmedi. Ama şimdi bunlar konusunda kafamızda yüzlerce tereddütümüz var. Ve skalaya bakarsak şuan herkes daha mütevazileşti, daha dindar oldu.
Cevap Eklemek için Giriş Yapmalısınız.
  • 22124 Kayıtlı Üye
  • 16501 Konu
  • 143701 Cevap
  • Son Üye Willardwal
Forumda Kimler Online (Şu anda 1 kişi Online)
  • ADMINISTRATOR (3)
  • SÜPER MODERATÖR (9)
  • MODERATÖR (1)